Ciurlok: Dlaczego Plura? Bo nigdy nie zapomniał o Śląsku [WIDEO]

Jerzy Ciurlok, prezes Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, mówi w wywiadzie dla Wachtyrza, dlaczego on sam i jego stowarzyszenie poparło Marka Plurę w wyborach do europarlamentu.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

9 maja kilka największych śląskich organizacji regionalnych wyraziło poparcie dla kandydującego w wyborach do parlamentu europejskiego Marka Plury. Wśród tych organizacji była też Pro Loquela Silesiana, której prezesuje Jerzy Ciurlok, znany pisarz i satyryk. W rozmowie z Marcinem Musiałem wyjaśnia przyczyny tego poparcia.

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza