Premiera sceniczna „Dracha” już w październiku

Trwają prace nad adaptacją teatralną powieści Szczepana Twardocha pt. „Drach”. Premiera przedstawienia pod mecenatem Miasta Rybnika w koprodukcji Teatru Śląskiego i Teatru Ziemi Rybnickiej w październiku podczas Rybnickich Dni Literatury. Bilety na spektakl w Rybniku są już dostępne!

Aktorzy wracają do prób we wrześniu, tymczasem trwają prace dotyczące scenografii, muzyki czy choreografii. W spektaklu zagra między innymi Andrzej Mastalerz oraz dwudziestoosobowy zespół aktorów Teatru Śląskiego z udziałem między innymi: Grażyny Bułki, Barbary Lubos, Anny Kadulskiej, Bartłomieja Błaszczyńskiego. Co ciekawe w obsadzie znajdzie się też trójka młodych aktorów, absolwentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie rekomendowanych przez Wojciecha Malajkata.

–  Drach w spektaklu będzie świadkiem historii, rozbitym na dwójkę aktorów – mężczyznę i kobietę. Będzie wchodził nie tylko w dialog z bohaterami opowieści, ale też dialog ze sobą – zapowiada Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i  reżyser spektaklu – Pojawi się Drach i pisany od tyłu Chard. To będzie adaptacja w jakimś stopniu wierna literaturze, ale też próbująca szukać swoich interpretacji. W sztuce pojawią się również inne teksty Twardocha.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 „Drach” przez krytyków określany jest mianem wielkiej opowieści o Śląsku, sagi rodzinnej, ale też „powieści totalnej”, niepoddającej się kodyfikacjom. Na kartach utworu pojawia się Rybnik – i to m.in. ten fakt stał się impulsem do tego, by powieść przenieść na teatralną scenę i w Rybniku zorganizować premierę spektaklu.

Dej pozōr tyż:  Katowice: Teatr Korez w kwietniu

To nie jest literatura łatwa, na pewno nie dziecięca. Przedstawienie będzie mocne, nieobojętne wobec rzeczywistości nie tylko Śląskiej. Tak jak powieść. Drach to jedna z najlepszych powieści ostatnich 20, 30 lat, a jeśli chodzi o sprawy śląskie to w pierwszej piątce najlepszych powieści, które kiedykolwiek zostały napisane. Ogromnie się cieszę, że Rybnik tak odważnie wspiera kulturę. Jest to chyba pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na taką współpracę z teatrem – komentuje Talarczyk.

Wydany w 2014 roku „Drach” to jedna z najbardziej uznanych powieści ostatnich lat. Utwór przedstawia losy śląskich rodzin: Magnorów i Gemanderów na tle dwudziestowiecznych wydarzeń historycznych.

Niezwykle cieszy mnie fakt, że adaptacja teatralna „Dracha” zostanie po raz pierwszy wystawiona właśnie w Rybniku. To jest chyba najważniejsza dla mnie ze wszystkich napisanych książek, najważniejsza dla tego, że jest dla mnie najintymniejsza, dotyka tego, co dla mnie najgłębsze, najbardziej osobiste. Cieszę się, że ta adaptacja będzie moim niedużym wkładem do tego, co dzieje się z kulturą i w kulturze na Górnym Śląsku, a szczególnie na tym kawałku Górnego Śląska, który jest mi również geograficznie bliski – mówił Szczepan Twardoch podczas konferencji prasowej w lutym bieżącego roku, na której podpisano porozumienie w sprawie przeniesienia powieści na sceniczne deski.

Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora
i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz. Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike – wyjaśnia
Robert Talarczyk, który podkreśla, że realizacja „Dracha” będzie z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Teatru Śląskiego.

Dej pozōr tyż:  Szalony hrabia

 ***

 Sceniczną adaptację „Dracha” będzie można po raz pierwszy zobaczyć w Teatrze Ziemi Rybnickiej 20 (pokaz przedpremierowy) i 21 października (prapremiera) o godz. 18.00. Bilety do nabycia w serwisie biletyna.pl: https://biletyna.pl/event?q=drach lub w kasie rybnickiego teatru.

Premiera spektaklu w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach będzie miała miejsce 27 października. Po premierze spektakl będzie obecny  w repertuarze Teatru Śląskiego, pojawi się też ponowni w Rybniku.

 

„Drach” Szczepana Twardocha

Adaptacja i reżyseria: Robert Talarczyk

Muzyka: Piotr Kotas

Choreografia: Kaya Kołodziejczyk

 

Pokaz przedpremierowy, 20 października 2018 r., godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej

Prapremiera, 21 października 2018 r., godz. 18.00, Teatr Ziemi Rybnickiej

 

Koprodukcja Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika.

Spektakl  w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.

 

Źródło: Materiały prasowe UM Rybnik

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza