“Ostatnia wola papy” – zaproszenie na spektakl

W piątek, 24 listopada o godz. 19:00 zapraszamy do Teatru Old Timers Garage w Piotrowicach na ul. Jankego 132.

Osoby:
Boguś – pszczelarz
Bronka – jego siostra
Christoph Tetzlaf

Lokalizacja: Śląsk. Wieś nad jeziorem.

Bronisława i Bogusław – przyrodnie rodzeństwo. Jej ojciec był Niemcem. Jego ojciec polskim Żydem. Walczą o byt w podupadłym domu na wsi. Bronisława ma marzenie: chce wyremontować dom, otworzyć pensjonat aby i przyjmować zagranicznych gości. Jej ksenofobiczny, nienawidzący wszystkiego, co niemiecke brat, chce rozwinąć swój mały biznes pszczelarski. Skazane na siebie rodzeństwo kłóci się i wtedy zjawia się gość: Christoph, wykonawca ostatniej woli swego ojca, którego rodzice zostali rozstrzelani przez rosyjskich żołnierzy przed ich domem w 1945 roku i są pochowani w ogrodzie….

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

I tak zaczyna się komiczna, dramatyczna i pełna zwrotów akcja. W niezwykle zabawnych sytuacjach i dowcipnych dialogach na oczach widzów „piorą się brudy“ wzajemnych polsko-niemieckich uprzedzeń, padają stereotypy.

Sztuka ta zrealizowana została w Niemczech oraz w Krakowie. Teraz zawitała na Śląsk w reżyserii samego autora, Freda Apke, znanego polskim widzom z licznych ról Niemców i Skandynawów w telewizyjnych serialach i filmach, a Ślązakom z realizacji swoich sztuk w katowickim Teatrze Korez (Mrożona Papuga, TigerGirls).
Jego komedia „Kura na plecach“ grana jest w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie wcześniej zrealizował swoją sztuką dla dzieci „Adonis ma gościa“ a jeszcze wcześniej tragikomedię „Odjazd“. Komedia „Ciach nogę“ miała we wrześniu 2023 premierę w teatrze w Zabrzu.

Dej pozōr tyż:  Katowice: Teatr Korez w marcu

Freda Apke’go pamiętają też zapewne miłośnicy J.v Eichendorffa. Kilkakrotnie w Łubowicach reżyserował plenerowe spektakle i jest autorem i reżyserem sztuki „Pan Baron przychodzi boso i płaci guzikiem“ wielokrotnie granej w wielu miastach Śląska, gdzie gra również Marta Klubowicz, tłumaczka i popularna aktorka, która już przed laty przypadła Ślązakom do serc rolą Miłki w serialu „Rodzina Kanderów“ i wieloma innymi jak choćby „W labiryncie“, „Tulipan“ czy „Pogranicze w ogniu“. Tym razem zobaczymy ją w roli wiejskiej gospodyni…

W roli jej brata wystąpi znakomity Grzegorz Matysik, – aktor, reżyser i tłumacz z Krakowa – z myślą o którym autor napisał tę rolę.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza