Ôpawa: Muzyum Ziymiy Ślōnskij zajś ôtwarte

Muzyum Ziymiy Ślōnskij (Slezské zemské muzeum) zajś je ôtwarte po korōnawirusowej pauzie. Idzie ôdwiedzać te ôbjekty:

 • Historická výstavní budova ‒ Müllerův dům (Komenského 10, Opava) – ôd wtorku di niedziele ôd 9 do 12.00 a ôd 13 do 17.00
 • Památník Petra Bezruče (Ostrožná 35, Opava) – pyńdziałek, strzoda, a piōntek (nojprzōd trza rezerwować), wtorki ôd 8 do 12.00 a ôd 13 do 16.00, sztwortki ôd 9 do 12.00 a ôd 13 do 17.00,
 • Bibliotyka (Knihovna Slezského zemského muzea) (Tyršova 1, Opava) – ôtwartŏ yno przi rezerwacyji na e-mailu: knihovna@szm.cz.

Muzyum serdecznie zaprŏszŏ na take wystawy:

 • Narodil se Kristus PánHistorická výstavní budova, do 28. 2. 2021 – Srdečně Vás zveme na vánoční výstavu, na které Vás seznámíme s příběhem narození Ježíše Krista a s různými typy vyobrazení betlémské scény prostřednictvím výtvarných děl a betlémů vybraných z fondů Slezského zemského muzea.
 • Paměť krajiny: české Slezsko 1750–1950Historická výstavní budova, do 31. 12. 2020 – Výstava přibližuje jednotlivé aspekty proměn slezské krajiny a vývoje vztahu člověka ke krajině od doby osvícenství po nástup komunismu. Pozornost je věnována například náboženským poutím, počátkům turistiky, dopadům válečných událostí nebo průmyslové činnosti.
 • Sběratel. Pocta Emanuelu OpraviloviHistorická výstavní budova, do 31. 12. 2020 – Emanuel Opravil se od studií věnoval botanice a geobotanice. Při příležitosti patnáctého výročí úmrtí si tuto výjimečnou osobnost však připomínáme jinak: jako velkého ctitele grafiky, zejména ex libris a bibliofilií, které sbíral a které se po jeho smrti dostaly darem do sbírek Slezského zemského muzea.
 • Opava na dobových pohledechHistorická výstavní budova, do 31. 12. 2020 – Město Opavu v jejím historickém vývoji přibližuje výstava nejstarších dochovaných celkových pohledů prostřednictvím barevných a černobílých reprodukcí z depozitářů Slezského zemského muzea.
  Nejstarším dochovaným pohledem na město Opavu je dřevoryt známého rytce Jana Willenbergera z roku 1593.
 • Toulky českou krajinou objektivem Miloše AnděryHistorická výstavní budova, do 31. 3. 2021 – Zveme Vás na výstavu poutavých fotografií Miloše Anděry, dlouholetého zoologa Národního muzea v Praze, která ukazuje rozmanitost české krajiny a přírody. Ačkoli stěží najdeme u nás místa, kam nevstoupila noha člověka, přesto se dají najít zákoutí, která lze bez nadsázky nazvat pravou „divočinou”.
 • Štěpán Rak 75Historická výstavní budova, do 31. 12. 2020 – Kytarový virtuos Štěpán Rak oslavil v letošním roce 75. narozeniny. Málokdo ví, že původní profesí známého kytaristy je výtvarné umění. Fotografie mu pak otevřela cestu jak k výtvarnému zpracování, tak k potřebě vyjádření harmonie obrazem. Kromě běžné fotografie tak návštěvníci mohou zhlédnout také fotografiku, která Štěpána Raka zcela uchvátila.
 • Lidé z daleka – Vietnamci a Mongolové v českých zemíchHistorická výstavní budova, do 31. 1. 2021 – Výstava fotografií Jindřicha Štreita prezentuje prostředí vietnamské a mongolské menšiny v České republice. Návštěvníci se tak seznámí se zvyky a tradicemi těchto asijských komunit, stejně jako s problematikou jejich začleňování do tuzemské společnosti a s každodenním životem Vietnamců a Mongolů na pracovištích i v domácnostech.
 • Hrad Kaltenštejn z pohledu nedestruktivní archeologieMüllerův dům, do 31. 12. 2020 – Výstava přibližuje život na středověkém hradě, jehož pozůstatky dodnes ční nedaleko obce Černá Voda v Jeseníkách. Hrad byl založen ve 13. století a fungoval do počátku 16. století, kdy byl zbořen a jeho torzo se letos stalo předmětem zájmu vědecké spolupráce Slezského zemského muzea a Vlastivědného muzea v Jeseníku.
 • Výstava Muzea ošetřovatelství a Muzea patologieMüllerův dům, do 31. 12. 2020 – Slezská nemocnice v Opavě prostřednictvím Muzea ošetřovatelství a Muzea patologie prezentuje unikátní předměty ze svých sbírek.
 • 125 let od otevření Historické výstavní budovypřed Historickou výstavní budovou, do 31. 12. 2020 – V říjnu letošního roku uplynulo 125 let od slavnostního otevření Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea, tehdy Muzea Františka Josefa pro umění a řemesla. Exteriérová výstava prezentuje nejzásadnější události v dějinách této budovy.  
 • Jan Amos Komenský. JAK chtěl změnit světPamátník Petra Bezruče, do 21. 12. 2020 – U příležitosti 350. výročí úmrtí J. A. Komenského Vás Slezské zemské muzeum a Muzeum J. A. Komenského zvou na putovní výstavu vizuálně zpracovaných velkoformátových panelů přibližující myšlenkový odkaz tohoto významného myslitele 17. století.

Aktualne informacyje ze Muzyum Ziymi Ślōnskij znojdziecie na strōnie www.szm.cz.

Dej pozōr tyż:  Leszek Drong w Trinity College o Śląsku

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza