Odszedł kolarz Zygmunt Hanusik

Zespół Muzeum Miejskiego w Tychach z głębokim żalem przyjął wiadomość, że 4 marca 2021 roku, w wieku 76 lat, odszedł Zygmunt Hanusiklegendarny śląski kolarz, olimpijczyk i trener, bohater Wyścigów Pokoju, którymi żyła wtedy cała Polska.

 Urodził się 28 lutego 1945 roku w Wartogłowcu, obecnej dzielnicy Miasta Tychy. Przez blisko dwadzieścia lat reprezentował barwy Górnika Lędziny, a później Polonii Łaziska Górne. W latach 60. I 70. XX wieku był czołowym polskim zawodnikiem. W 1968 roku uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Czterokrotnie startował w Wyścigu Pokoju (w 1968, 1969, 1970 i 1972 roku) – w 1970 roku był trzeci indywidualnie, a Polska zajęła pierwsze miejsce drużynowo. Jednak nie każdy wie, że przygodę ze sportem rozpoczął od piłkarskich treningów w Czułowiance… Kibice uwielbiali go za brawurowa jazdę.

W 2019 roku powstał film dokumentalny „Hanys” w reżyserii Wojciecha Wikarka, wyprodukowany przez Muzeum Miejskie w Tychach. Dokument pokazuje dwie pasje tego „kolarza nie do podrobienia”. Zapamiętamy go też jako hodowcę gołębi pocztowych, który uważał, że każdy powinien mieć swojego ptoka. Sam zarażał tą pasją życia.

Więcej o Hanysie z Wartogłowca opowiadał Piotr Zawadzki w produkcji filmowej „<<Zyga>> z Wartogłowca. Legenda Wyścigu Pokoju” – 12 odcinku cyklu „Tyskie historie sportowe” przygotowanego przez Tyską Galerię Sportu – oddział Muzeum Miejskiego w Tychach:
https://www.youtube.com/watch?v=dmMeD5EK6FA&list=PLaWtD76Nw_GKHiFkz5RPSc59jDvvPzeEs&index=14

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Rodzinie i Bliskim sportowca składamy szczere wyrazy współczucia.

Dej pozōr tyż:  Prezydenci miast województwa śląskiego i europoseł Kohut apelują do prezydenta Dudy

Więcej w biogramie Zygmunta Hanusika w Tyskich sportowych sławach”, czyli pierwszej bazie danych o znanych postaciach sportu w Tychach:
https://www.tgs.tychy.pl/index.php?mod=slawy&act=show&id=32

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza