Nie chcą oskarżanego o pobłażliwość wobec pedofilów hierarchy w Piekarach Śląskich. Posłanka Rosa pisze do arcybiskupa Skworca

W niedzielę 26 maja pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. W tym roku towarzyszą jej wielkie kontrowersje, a to ze względu na osobę metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, który ma wygłosić kazanie podczas mszy świętej.

Po emisji filmu “Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich w Polsce rozgorzała dyskusja na temat pedofilii wśród duchownych. Akcentuje się także zaniechania hierarchów, między innymi Jędraszewskiego, który miał kryć molestującego kleryków arcybiskupa Paetza, a ostatnio zasłynął oburzeniem na wyrok skazujący za pedofilię australijskiego kardynała George’a Pella. Nazwał to “łamaniem praw człowieka” i “prześladowaniem chrześcijan”. Nie podoba się to wiernym. W Poznaniu oprotestowali udział Jędraszewskiego w mszy świętej na jubileusz 100-lecia jednego z tamtejszych liceów.

Także na Śląsku wizyta krakowskiego hierarchy budzi wielkie kontrowersje. Dyskusję zaczął od wpisu na fejsbuku Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego. Ogłosił on, że ze względu na obecność Jędraszewskiego na pielgrzymce, on sam nie wybierze się w tym roku do Piekar Śląskich. Swój głos sprzeciwu wyraził też Piotr Polmański, działacz pierwszej Solidarności, a na naszych łamach do sprawy odnosił się też Aleksander Lubina.

Abp Wiktor Skworc, na pewno świadomy tych opinii, wydaje się być niewzruszony. W liście odczytanym w kościołach potwierdził, że Jędraszewski wygłosi homilię w Piekarach Śląskich.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Głosy sprzeciwu jednak nie ustają. Swój apel do Skworca wystosowała też Monika Rosa, posłanka .Nowoczesnej. W liście otwartym do metropolity katowickiego wyraża swoje obawy co do przekazu płynącego z Piekar Śląskich:

Chciałabym wyrazić moje głębokie zaniepokojenie faktem, że w czasie Pielgrzymki homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski. Boję się o przesłanie, które popłynie z Piekar w całą Polskę.

Monika Rosa

Czy te apele wystarczą, by abp Jędraszewski powściągnął język? A może zacznie mówić nawet językiem ewangelii? Można by mnożyć przykłady jego wypowiedzi, które godziły w godność poszczególnych grup społecznych, czy to dzieci poczętych metodą in vitro czy osób orientacji nieheteronormatywnej. W Piekarach Śląskich nie chcemy słyszeć takiego języka.

Dej pozōr tyż:  Soika & Bartodziej: Koniec tego dobrego

 

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza