Nagroda “Śląski separatysta 2019” – głosowanie
Często przez media przetacza się niebezpieczne słowo “separatysta”. Nikt go nie widział, ale ponoć najwięcej ich można spotkać na Śląsku.
Postanowiliśmy to zmienić i odkrywać nieodkryte. Od tego rogu zaczniemy przyznawać nagrodę “Śląskiego Separatysty Roku” im. Kurzydły. Będziemy ją przyznawać osobom publicznym, instytucjom, które swoimi działaniami przypominają Ślązakom, że śląskość to jednak nie polskość, bo trzeba ją przykryć tą prawdziwą polskością pozbawioną regionalnego kolorytu, że Śląsk, to region niby (częściowo) w Polsce, ale jednak zbytnie przywiązanie do niego budzi w Polsce strach i niepewność, więc lepiej zbytnio nie podkreślać jego podmiotowości. Są to osoby/instytucje, których zasługi w pokazywaniu szaremu obywatelowi, że Śląsk i Ślązacy są jednak inni, są zdecydowanie większe, niż najradykalniejszych działających obecnie ugrupowaniek górnośląskich.
A dlaczego imienia Kurzydły? Kurzydło to pierwotne nazwisko Michała Grażyńskiego, sanacyjnego wojewody śląskiego, który swoimi działaniami w międzywojennym woj. śląskim także dbał o odpowiedni poziom polskości wśród Ślązaków, którzy rzekomo kilka lat wcześniej po wiekach niewoli w spontanicznym zrywie pokazali, jak bardzo chcą do Polski.
Kurzyć (śląskie palić papierosy, dymić) to też symboliczna zasłona dymna występującą wokół słowa “śląski separatysta”, którą tą nagrodą pragniemy rozwiać.
Za rok 2019 nominujemy do wyboru dwie osoby:
Jacka Kurskiego – prezesa zarządu Telewizji Polskiej, za zwolnienie z pracy osoby odpowiedzialnej za przygotowanie loga młodzieżowej Eurowizji i umieszczenie obok nazwy Gliwic napisu SILESIA, czyli Śląsk.
Jakuba Chełstowskiego – marszałka woj. śląskiego, za zmianę nazwy Regionalnego Instytutu Kultury na Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego
Ankieta potrwa tydzień na naszym oficjalnym profilu facebookowym. Głosowanie potrwa od 5 do 11 stycznia 2020 roku.
W przyszłych latach poszerzymy ramy konkursu o możliwość nominowania osób/instytucji przez naszych czytelników.