Moc kultury #29: Luksusowy prezent  – Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw

Aleksander Lubina
Moc kultury

Luksusowy prezent  – Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw

Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw to wydanie niskonakładowe, a więc gratka dla bibliofilów, ale też dobra lokata kapitału – wartość materialna każdego egzemplarza będzie rosła. Świetny prezent dla przyjaciół, dzieci i wnuków.

Z dedykacją od dziadków lub rodziców Alicyjo na półce świadczy i przypomina o tym, skąd jesteśmy, jak dbamy o naszą kulturę, jak jesteśmy zapobiegliwy.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Kniga we ślōnskim przekładzie ôd Grzegorza Kulika ze oryginalnymi ôbrozkami ôd Johna Tenniela znakomicie czuje się w towarzystwie pozostałych  rarytasów wydawnictwa Silesia Progress.

Ktoś mi próbował zarzucić, że przymuszam wnuki do śląskich książek. Nie widzę w tym niczego niestosownego – czasami do piękna trzeba odrobinę przymusić. Wiedzą o tym muzycy i malarze, wiedzą o tym orędownicy języków.

Wiedzą miłośnicy literatury pięknej i beletrystyki, a Alicja jest jednym i drugim, wchodzi w skład kanonu literackiego i jest książką popularną.

Przymuszanie do Małego Księcia  (Mały Princ – A. de Saint-Exupery), czytanego przez Mirosława Neinerta, do Kubusia Puchatka (Niedźwiodek Puch – A. A. Milne), do Opowieści wigilijnej (“Godniŏ pieśń” Ch. Dickens) jest błogosławieństwem dla dzieci i wnuków – kiedyś docenią to, że mają swoją literaturę i swój język, które zawdzięczają przodkom.

***

Lewis Carroll – Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw
Ślōnski przekład ôd Grzegorza Kulika ze oryginalnymi ôbrozkami ôd Johna Tenniela
Kōtorz Mały 2020, Silesia Progress

Dej pozōr tyż:  Drōgi do niymieckij gŏdki

Alice’s Adventures In Wonderland
Copyright © for the Silesian Translation by Grzegorz Kulik
Copyright © by Silesia Progress 2020

Projekt okładki, graficzny projekt, składanie Rafał Szyma
Lektorzy audiobooka Anna Bączek-Lieber, Segiusz Brożek
Nagrania audiobooka Sergiusz Brożek, światłodźwięk.pl

Ôbsztalować idzie sam: https://www.silesiaprogress.com/

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Aleksander Lubina

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Jedyn kōmyntŏrz ô „Moc kultury #29: Luksusowy prezent  – Przigody ôd Alicyje we Kraju Dziwōw

 • Avatar
  14 stycznia 2021 ô 21:28
  Permalink

  Toch cheba dobrze zrobiol, coch kupiōl na forant:)

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza