Moc kultury #24: Babski kryminał

Aleksander Lubina
Moc kultury

 Babski kryminał

Od czasów, dajmy na to, Edgara Alana Poe kryminał cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelniczek i czytelników. Któż nie zna takich detektywów, jak:  C. Auguste Dupin, Sherlock Holmes, Jules Maigret, Philip Marlowe, Simon Templar, Hercules Poirot.

W XXI wieku, korzystając z popularności TV,  do „kultowych” śledczych dołączyły:  wymyślona przez Maureen Jennings  doktor Sally Ogden pomagająca detektywowi Murdochowi w Toronto 1890.; Frankie Drake, która w latach dwudziestych jest pierwszą w Toronto kobietą detektyw i wraz z przyjaciółką rozwiązuje kryminalne zagadki. Pryne Fisher w Melbourne sprzed stu lat działa jako detektyw.  Eliza Scarlet,  która po nagłej śmierci ojca, zostaje bez środków do życia – w spadku dostaje jedynie prowadzony przez niego interes – agencję detektywistyczną. Wiktoriański Londyn rządzi się jednak swoimi prawami …

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Czy kobiety związane z kryminałem, to zjawisko nowe? Niezupełnie. Pamiętamy  o Jane Marple prowadzącej śledztwa w 12 powieściach i 20 opowieściach Agathy Christie (1890-1976), pisarki wszechczasów, wykupionej w 2 miliardach egzemplarzy, kiedy to liczba ludności na świecie w roku 1974 wynosiła ok. 4 mld. Dla porównania Joanne K. Rowling sprzedała około 500 mln egzemplarzy Harrego Pottera. Władca pierścieni poszedł w ok. 150 mln. Opowieść o dwóch miastach w 200 mln. Biblia znalazła 2-3 mlrd. nabywców.

Nie zapominam też o  Wanda von Brannburg ukazuje się w latach 1907/08,  Amerykanka Martha Grimesn porównywana z Agata Christie,  Kate Fansler to protagonistka w kryminałach Amerykańki Carolyn Heilbrun. inne pisarki: Szwedka Helene Tursten, Irlandka Tana Elizabeth French, której kryminały rozgrywają się w Dublinie i okolicy,  Szwajcarka Petra Ivanov, Angielka  Phyllis Dorothy James, amerykańska policjantka Dorothy oraz Uhnak Anne Perry, Alexandra Marinina, Elizabeth George,  Karin Slaughter z 30milionami sprzedanych książek.

Dej pozōr tyż:  Drōgi do niymieckij gŏdki

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Aleksander Lubina

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza