Literatura śląska w pociągu! Dorota Brauntsch czyta swoje “Domy bezdomne”

Można nowocześnie promować śląskie czytelnictwo. Pokazują to Koleje Śląskie, które w ramach Roku Kultury prezentują pasażerom dobrą literaturę. Tym razem na tapet biorą najlepszą śląską książkę tego roku – “Domy bezdomne” Doroty Brauntsch.

Ostatnim razem pasażerowie mogli usłyszeć część „Wielkiego Bazaru Kolejowego”, gdzie w roli lektora wystąpił prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges. Akcja ta spotkała się z ciepłym przyjęciem. Tym razem, już w najbliższą niedzielę (28.04), podróżujący będą mogli usłyszeć fragmenty książki pt. „Domy Bezdomne”, która opowiada o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom.

Co istotne, fragmenty te zostaną przeczytane osobiście przez autorkę publikacji – Dorotę Brauntsch. Również trasa zaplanowana na tę okoliczność nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie podczas niedzielnej podróży pociąg o numerze 94101 będzie mijał charakterystyczne budowle, o których w swoim utworze opowiada autorka „Domów Bezdomnych”. Pociąg ten wyruszy ze stacji Katowice o godzinie 7:23 i uda się w kierunku Bielska-Białej, gdzie w trakcie podróży będzie można usłyszeć parę fragmentów wspomnianej książki.

Koleje Śląskie przypominają również, że w tym tygodniu ruszyła akcja bookcrossingowa, zachęcając jednocześnie do sięgania po książki i umilenia sobie czasu spędzonego w pociągu, ale również do udostępniania własnych książek w pociągach Kolei Śląskich.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

(inf. prasowe, oprac. własne)

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach.

Dej pozōr tyż:  Krōtko a korzynnie #6 Kandy podzioło sie nasze “Szczyńść Boże” a “Z Bogiym”?

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza