Lędziny: wystawa na zakończenie projektu “Szłapcugiym bez Gruba”

24.10 br. w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach odbyło się ostatnie wydarzenie, które podsumowało projekt “Szłapcugiym bez Gruba”, zrealizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lędzinach w ramach programu Kultura-Interwencje Edycja 2024. Wystawa fotograficzna “Piast w retrospekcji” stanowi jego zwieńczenie. Kuratorką tej ekspozycji jest dr Joanna Knapik, historyczka oraz muzealniczka. Wystawa prezentuje interesujące fotografie, pochodzące m.in. z albumu “Kopalnia Węgla Kamiennego Piast w Lędzinach”, wydanego przez Jaworznicko-Mikołowskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, jak również z zasobów Archiwum Książąt Pszczyńskich w Katowicach oraz Fotoarchiwum Pana Jacka Filipiaka z Media JF. Całość dopełniają współczesne ujęcia miejsc związanych z dawnym “Piastem”, autorstwa Sławomira Bielaka.

Fotografie przedstawiające przeszłość kopalni są wzbogacone o opisy obiektów postindustrialnych oraz tło historyczne dotyczące nieistniejącej kopalni. Wystawa stanowi cenne źródło informacji na temat początków górnictwa w Lędzinach. Towarzyszący jej specjalny folder, w którym prof. Ryszard Kaczmarek przygotował rys historyczny kopalni. Folder zawiera również wspomnienia byłych pracowników zakładu – Andrzeja Barona, Jerzego Mantaja, Józefa Misterka, Augustyna Uszoka i Mieczysława Zielińskiego, co stanowi cenne uzupełnienie tej foto-opowieści.

Wernisaż był również okazją do podziękowań dla osób zaangażowanych w projekt, w tym prelegentów: prof. Ryszarda Kaczmarka, dr. Grzegorza Sztolera, Józefa Wisiorka, graficzki Kamili Gajer oraz fotografa Sławomira Bielaka i wspomnianej kuratorki, dr Joanny Knapik.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Szczególne podziękowania zostały skierowane do zgromadzonych gości, w tym samorządowców Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego oraz Miast Bieruń i Lędziny.

Dej pozōr tyż:  Bytom: wystawa Górnośląskie kroszonki 2025

Wystawa “Piast w retrospekcji” jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych w budynku Centrum Usług Społecznych w Lędzinach jeszcze do 30 października br. Następnie zostanie przeniesiona do siedziby Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lędzinach, gdzie będzie można ją oglądać do końca listopada.

“Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje Edycja 2024.”

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza