Katowice: Spotkanie z Moniką Neumann

We wtorek, 21 czerwca 2022, w katowickiej Hospodzie spotkanie z Moniką Neumann, autorką książki “Przemilczane“. Będzie to ostatnie przedwakacyjne spotkanie organizowane przez wydawnictwo Silesia Progress.

O czym jest książka Monik Neumann? To historia dwójki młodych ludzi, rozgrywająca się w okolicy Kluczborka podczas II wojny światowej:

Mówią, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Czy zawsze? Czy przypadkiem milczenie nie jest sposobem na wyparcie z pamięci tragicznych wydarzeń, których się było świadkiem albo współsprawcą? Czy nie powoduje cierpienia, nie niszczy rodzin, nie dzieli społeczności? Czy nie zabija?

Annemarie, która przybywa z głębi Rzeszy na opolską wieś, by w ramach Reichsarbeitsdienst pełnić służbę w gospodarstwie Stanoschów i Paul, który, oczekując na wezwanie do Wehrmachtu, zmaga się z rodzinnymi problemami przerastającymi jego młodzieńczy umysł. Oboje są młodzi, oboje są świadkami takich wydarzeń i oboje woleliby nie wiedzieć i nie widzieć.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Miejsce: Hospoda, ul. Gliwicka 6, Katowice

Czas: wtorek, 21 czerwca, godz. 18.00

Wstęp wolny

Więcej informacji o spotkaniu tutaj: https://www.facebook.com/events/316186397387391

Dej pozōr tyż:  Tychy: O górnośląskich i zagłębiowskich Żydach w Muzeum Miejskim

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

2 kōmyntŏrze ô „Katowice: Spotkanie z Moniką Neumann

 • 22 czyrwnia 2022 ô 18:16
  Permalink

  Sehr spannendes Autorentreffen, wer nicht dabei sein konnte, dem kann ich nur weiterempfehlen bei der nächsten Möglichkeit dabei zu sein!

  Ôdpowiydz
 • 21 czyrwnia 2022 ô 01:00
  Permalink

  Viel Erfolg bei der Veranstaltung! Schade, dass ich dabei nicht anwesend sein kann. Ich bedauere es sehr…

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza