Kajś – Czytanie ponad granicami – relacja z filmami
Czytanie ponad granicami
Czy czytanie może łączyć, mimo różnic językowych? – tak, co widać pod niedawnej inicjatywie animatorki kultury Emilie Girardin, związanej z Towarzystwem Polsko-Niemieckim w Hamburgu (Deutsch-Polnische Gesellschaft Hamburg). Właśnie w tym mieście oraz w Katowicach zorganizowano dwa wieczory literackie poświęcone śląskiej literaturze, pod znaczącym tytułem „Śląska tęsknota / Schlesische Sehnsucht”.
18 sierpnia w teatrze w centrum Hamburga fragmenty swoich książek poświęconych regionowi zaprezentowali Zbigniew Rokita („Kajś”) oraz Dariusz Zalega („Śląsk zbuntowany”). Co ciekawe, inicjatywa polegała na tym, że czytano je tak po polsku, jak i po niemiecku. Prezentację poprzedził wykład Łukasza Giertlera wprowadzający publiczność w historię Górnego Śląska. Fragmenty swojej twórczości zaprezentowała też dziennikarka i pisarka Mia Raben wywodząca się z Hamburga, która część swej twórczości poświęciła także Polsce.
Druga część tego spotkania odbyła się już w Katowicach, w lokalu „Drzwi zwane koniem”, 18 listopada. Tym razem Piotr Fuglewicz zaprezentował fragment swojej nowej książki „Cokoły przechodnie”. Zbigniew Rokita po polsku, a aktorka Barbara Lubos-Święs po śląsku czytali „Kajś” (której właśnie wyszła edycja śląska). Z kolei Pejter Długosz, twórca niezależnego wydawnictwa Silesia Progress, oraz Dariusz Zalega skupili się na prezentacji – po niemiecku, śląsku i polsku – kultowej powieści Augusta Scholtisa „Wiatr od Wschodu”. Całość zakończyła projekcja filmu Emilie Girardin „The Last to Leave Are the Crane”, opowiadający o poszukiwaniu swych korzeni na Śląsku przez młodą Chilijkę, oraz dyskusja nad śląską tożsamością prowadzona przez Przemysława Sołtysika – dyrektora Ars Independent Festival.
Cały cykl sponsorowany był przez Deutsch-Polonishe Gesellschaft Hamburg oraz Die Beaufragte der Bunderegierung für Kultur und Medien.
Pierwsza część odbyła się w sierpniu w Hamburgu i jest dostępna pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=UFmoc5lU9Eo
Druga część odbyła się w listopadzie w Katowicach i jest dostępna tutaj:
Gołba, Gołba… Ohne die angeblich fehlende Intelligenz würde die Republik Polen nie einen Teil Oberschlesiens in dieser Art, wie es mit dem unbekannten Polnischen-Deutschen Krieg geschah, entreißen wollen. Donde se puede encontrar el documentario mencionado al final?:)