I Rudzkie Dyktando Godki Śląskiej

Z inicjatywy Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich w dniu 6 czerwca 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej o godzinie 10.00 odbędzie się I Rudzkie Dyktando Godki Śląskiej przeznaczone dla uczniów rudzkich szkół ponadgimnazjalnych.
Jest to pierwsze takie dyktando nie tylko w Rudzie Śląskiej ale w ogóle na Górnym Śląsku.
Dyktando jest finałem projektu informacyjno-edukacyjnego „Opowiem Ci o moim Śląsku” realizowanego w roku szkolnym 2017/2018 przez pięć rudzkich szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu było promowanie kultury, tradycji i historii Śląska, budowanie mody na Śląsk, jak również zapoznanie młodzieży z zasadami śląskiej pisowni. W ramach projektu uczniowie mieli okazję spotkać się z światowej sławy tenorem Sylwestrem Targosz-Szalonkiem, fotografem młodego pokolenia Łukaszem Kohutem oraz ekspertem DURŚ ds. edukacji Alojzym Zimończykiem .

Organizatorami dyktanda jest DURŚ , Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska, która objęła cały projekt patronatem honorowym.
Uczniowie biorący udział w dyktandzie będą rywalizować o puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska oraz o cenne nagrody ( zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca wywalczą wyjazd wraz z opiekunem do Brukseli ufundowany przez europosła Marka Plurę).
Projekt nie jest jednorazową akcją, w kolejnych latach planujemy kontynuację działań. Wierzymy, że ta forma edukacji regionalnej zachęci naszą młodzież do współpracy na różnych płaszczyznach, a szkoły które dotąd nie odważyły się wziąć udziału w projekcie dołączą do nas w kolejnych latach.

Józef Porwoł

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza