Henryk Waniek w Teatrze Korez

W najbliższy poniedziałek, 7 listopada 2022, w katowickim Teatrze Korez odbędzie się premiera książki i audiobooka “CiulandiaHenryka Wańka, która ukazała się na 80-te urodziny Autora. Spotkanie poprowadzi prof. Zbigniew Kadłubek.

Audiobook do książki został przeczytany przez Mirosława Neinerta, a nagranie zrealizował Sergiusz Brożek.

rzygotowany przez Instytut Tajnej Historii Ciulandii raport tajnego państwa, czyli czarna groteska Henryka Wańka na górnośląską historię z lat 1918-1953.

Henryk Waniek (*1942)śląski malarz i grafik, pisarz i publicysta, krytyk artystyczny i literacki. Przez wiele lat związany z Katowicami, gdzie na ulicy Młyńskiej dorastał i zaczynał stawiać pierwsze artystyczne kroki.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Autor ponad 20 książek, m.in: Hermes w Górach ŚląskichInny HermesOpis podróży mistycznej z Oświęcimia do Zgorzelca 1257-1957Pitagoras na trawieFinis SilesiaeDziady BerlińskieInny HermesWyprzedaż DuchówSprawa HermesaJak Johannes Kepler, jadąc do Żagania na Śląsku, zahaczył o księżyc.

Nagrodzony: Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen (1999), Nagroda Klubu Księgarzy Warszawskich (1994), Nagroda Fundacji im. Andrzeja Kijowskiego za twórczość eseistyczną (1996), Nagroda Fundacji Kultury (2003).

Rozmowę z autorem, Henrykiem Wańkiem, poprowadzi prof. Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny, eseista, komparatysta. Dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Poniedziałek, 7 listopada 2022, Teatr Korez, godz. 20.00

Wstęp wolny!

Dej pozōr tyż:  Chciałam podać rękę Eichendorffowi… Wystawa fotografii Natalii Klimaschka

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Henryk Waniek w Teatrze Korez

 • 5 listopada 2022 ô 00:34
  Permalink

  Ciulandie już mom, nale audiobooka tyż sie z chyńciōm chyca. Szkoda ino, aże to niy mo po naszymu. Fest nom potrzeba takij wersyje.

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza