Gostyń i Wyry: 8 filmów o kulturze i historii dwóch miejscowości
Dom Kultury w Gostyni (powiat mikołowski) zrealizował ciekawy projekt dotyczący lokalnej historii gminy Wyry. Stworzył 8 krótkich filmów opowiadających o wybranych elementach związanych z kultura i historią dwóch miejscowości tworzących obecnie gminę (Gostyń i Wyry). Twórcy zaprosili do współpracy pasjonatów lokalnej historii, a także mieszkańców, którzy z własnej perspektywy dzielą się swoimi wspomnieniami. I tak dowiemy się m.in. o kolejce linowej łączącej niegdyś Kopalnię Boże Dary w Kostuchnie z Elektrownią Łaziska, związkach gminy z Księstwem Pszczyńskim, nieco o gminnych kościołach, dawnych karczmach, sukcesach drużyny hokejowej czy dziedzictwie industrialnym.
Choć projekt adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców gminy, z pewnością może zainteresować też pozostałych pasjonatów śląskiej historii.
Filmy zostały profesjonalnie zrealizowane, z jednej strony sięgnięto po archiwalne fotografie, z drugiej wykorzystano np. zdjęcia z drona, co sprawia, że cały materiał ogląda się z przyjemnością. W każdym odcinku zawarto wypowiedzi kilku osób, które dzielą się z nami różnymi opowieściami. Wielka historia jest jakby jedynie tłem, na pierwszy plan wychodzi osobista relacja mieszkańców, ich wspomnienia, lokalna kultura i tożsamość.
Wachtyrz patronuje temu przedsięwzięciu.
Filmy dostępne są na stronie Domu Kultury: https://nieznanehistorie.dkgostyn.pl/
Filmy zrealizowano na potrzeby projektu ”Gmina Wyry. Znane miejsca nieznane historie” w ramach Programu Kultura w sieci Narodowego Centrum Kultury.
Poniżej prezentujemy prolog oraz wszystkie filmy: