Gostyń i Wyry: 8 filmów o kulturze i historii dwóch miejscowości

Dom Kultury w Gostyni (powiat mikołowski) zrealizował ciekawy projekt dotyczący lokalnej historii gminy Wyry. Stworzył 8 krótkich filmów opowiadających o wybranych elementach związanych z kultura i historią dwóch miejscowości tworzących obecnie gminę (Gostyń i Wyry). Twórcy zaprosili do współpracy pasjonatów lokalnej historii, a także mieszkańców, którzy z własnej perspektywy dzielą się swoimi wspomnieniami. I tak dowiemy się m.in. o kolejce linowej łączącej niegdyś Kopalnię Boże Dary w Kostuchnie z Elektrownią Łaziska, związkach gminy z Księstwem Pszczyńskim, nieco o gminnych kościołach, dawnych karczmach, sukcesach drużyny hokejowej czy dziedzictwie industrialnym.

Choć projekt adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców gminy, z pewnością może zainteresować też pozostałych pasjonatów śląskiej historii.

Filmy zostały profesjonalnie zrealizowane, z jednej strony sięgnięto po archiwalne fotografie, z drugiej wykorzystano np. zdjęcia z drona, co sprawia, że cały materiał ogląda się z przyjemnością. W każdym odcinku zawarto wypowiedzi kilku osób, które dzielą się z nami różnymi opowieściami. Wielka historia jest jakby jedynie tłem, na pierwszy plan wychodzi osobista relacja mieszkańców, ich wspomnienia, lokalna kultura i tożsamość.

Wachtyrz patronuje temu przedsięwzięciu.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Filmy dostępne są na stronie Domu Kultury: https://nieznanehistorie.dkgostyn.pl/

Filmy zrealizowano na potrzeby projektu ”Gmina Wyry. Znane miejsca nieznane historie” w ramach Programu Kultura w sieci Narodowego Centrum Kultury.

Poniżej prezentujemy prolog oraz wszystkie filmy:

Dej pozōr tyż:  O zjawach, odkupieniu i kobiecej sile

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza