Christian Michna nowy członkiem KTG

Pan Christian Michna, popularyzator Śląska w Niemczech, został Członkiem Klubu Twórców Górnośląskich.

Christian Michna w latach 1973-1993 był zawodnikiem  Polonii Bytom, Baildonu Katowice, znów Polonii Bytom oraz REV Bremerhaven.

W latach 80. Christian (Krystian) Michna był jednym z najlepszych obrońców hokejowej Polonii Bytom. Karierę rozpoczął pod koniec lat 60. w Czarnych Bytom, ale po roku przeszedł do Polonii. W pierwszym zespole grał już w wieku 15 lat. Na trzy lata przeniósł się do Baildonu Katowice, aby wrócić do Polonii i święcić z klubem wielkie triumfy.

KS Baildon Katowice. W górnym rzędzie od lewej: Eugeniusz Mateja, Bogdan Krawczyk, Wiesław Jobczyk, Bogusław Malinowski, Jan Tomanek. W środkowym rzędzie od lewej: Ryszard Jarocki, Adam Mrowca, Wiesław Siedlarczyk, Janusz Kwiatkowski, Robert Góralczyk, Jan Piecko, Eugeniusz Nieszporek, Tadeusz Obłój, Roman Mateja, Gerard Langner, Wiesław Mrowca, Emil Nikodemowicz (trener). W dolnym rzędzie od lewej: Bogdan Kondziołka, Michał Grodzki, Zbigniew Jabłoński, Karol Żurek, Krystian Michna.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

W 1981 roku awansował z Polonią do najwyższej klasy rozgrywkowej. Z zespołem zdobył czterokrotnie mistrzostwo Polski (1983/84, 1985/86, 1987/88, 1988/89) i trzykrotnie wicemistrzostwo (1982/83, 1984/85, 1986/87) oraz awansował do finału Pucharu Europy (1984/85).  „W pierwszym meczu półfinałowym Pucharu Europy z Dynamo Berlin, wygranym przez nas 3:1, zdobyłem jedną z bramek. Huknąłem z niebieskiej linii i krążek utkwił w siatce. Ale się cieszyliśmy…”

W sezonie 1984/85 ówczesny mistrz Polski, zespół Polonii Bytom awansował do turnieju finałowego Pucharu Europy, czyli odpowiednika Ligi Mistrzów. Ostatecznie  klub zajął piąte miejsce w Europie!

Dej pozōr tyż:  Dziyń kobiyt...

Skład Polonii Bytom: Franciszek Kukla, Krysztof Pawelec – Krystian Michna, Andrzej Kądziołka, Krzysztof Ogiński, Bogdan Krawczyk, Mieczsław Łaś, Czesław Drozd, Zbigniew Bryjak, Janusz Syposz, Marek Rubik – Krystian Sikorski, Zbigniew Siurkiewicz, Jan Piecko, Jerzy Christ, Marek Stebnicki, Mirosław Saganowski, Andrzej Swoboda, Ryszard Mróz, Roman Stanek, Janusz Baraniec, Mariusz Puzio, Adam Goliński, Andrzej Zając, Jacek Ritszel. Trenerzy: Emil Nikodemowicz, Tadeusz Nikodemowicz.

W 1989 roku obrońca zawodnik podpisał kontrakt z niemiecką drużyną REV Bremenhaven, gdzie zakończył karierę i został trenerem.

„Mam w domu prawie wszystkie medale, które wywalczyłem. Podarowałem jedynie kibicowi złoty krążek z 1989 roku. Przez internet skontaktował się ze mną wierny fan, okazało się, że od dziecka śledził moją karierę. Nawet raz, po jednym z mistrzowskich spotkań Polonii, dałem mu kij hokejowy. Odwiedziłem go w Bytomiu, a później podarowałem złoty medal.”

Życie Bytomskie z roku 1987 pisało:

„We wtorek, 22 września o godz. 17 hokeiści Polonii podejmowaćbędą na własnym lodowisku na inaugurację rozgrywek ekstraklasy drużynę Stoczniowca Gdańsk. Polonia ma za sobą dopiero 6 sezonów w ekstraklasie hokeja i imponujący, jak na tak krótki okres, dorobek. W 1983 roku wywalczyła tytuł wicemistrzowski, w 1984 była już mistrzem kraju,                  w 1985 ponownie wicemistrzem, w 1986 po raz drugi wywalczyła mistrzostwo i ostatnio zajęła po raz trzeci II miejsce w kraju.

Tak więc prawem serii w tym sezonie powinna zdobyć mistrzostwo, jak widzimy bowiem mistrzostwo i wicemistrzostwo przy pada jej co drugi rok. Trener Emil Nikodemowicz dyplomatycznie stwierdza, iż bytomianie walczyć będą o czołowe pozycje, znając zaś zawodników i trenerów oraz ich ambicje, można się domyśleć, iż chodzi o tytuł mistrzowski.

Dej pozōr tyż:  Zeszyty Eichendorffa / Eichendorff Hefte nr 81

KADRA SZKOLENIOWA

Trener główny — Emil Nikodemowicz

Asystent trenera i koordynator szkolenia drużyn młodzieżowych — Tadeusz Nikodemowicz
KADRA I DRUŻYNY

Bramkarze: Franciszek Kukla (ur. w 1953 r.), Krzysztof Pawelec (58), Robert Walczewski (63), Grzegorz W’ojakiewicz (68). Obrońcy: Krystian Michna (55), Mieczysław Łaś (60),Krzysztof Ogiński (59), Andrzej Kądziołka (60), Zbigniew Bryjak (65), Janusz Syposz (66), Marek Litwin (66), Andrzej Russe (67),Ryszard Borecki (67).
Napastnicy: Mirosław Saganowski (60), Andrzej Swoboda (54), Krystian Sikorski (61), Jerzy
Christ (58), Marek Stebnicki (65), Mariusz Puzio (66), Dariusz Czerwiec (66), Adam Goliński (66). Leszek Jachna (58), Ryszard Mróz (65), Jacek Ritszel (65), Janusz Janikowski
(68). Krzysztof Kuźniccow (68),Dariusz Jędrzejeżyk (65)

Odeszli: Zbigniew Siurkiewicz i Janusz Baraniec — po zakończeniu kariery.
Przybyli: Grzegorz Wojakiewicz, Krzysztof Kuźnicow i Dariusz Jędrzcjczyk — wychowankowie.

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Górnoślązak/Oberschlesier, germanista, andragog, tłumacz przysięgły; edukator MEN, ekspert MEN, egzaminator MEN, doradca i konsultant oraz dyrektor w państwowych, samorządowych i prywatnych placówkach oświatowych; pracował w szkołach wyższych, średnich, w gimnazjach i w szkołach podstawowych. Współzałożyciel KTG Karasol.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza