Chorzów: ostatni tydzień ChTO

Ostatni weekend piętnastego sezonu Chorzowskiego Teatru Ogrodowego zaczynie się w czwartek, 26 sierpnia monodramem mistrzowskim Rafała Rutkowskiego “To nie jest kraj dla wielkich ludzi”.

26 sierpnia (cz) o 19:00
w Centrum Integracji Międzypokoleniowej
MONODRAM MISTRZOWSKI
Rafał Rutkowski
To nie jest kraj dla wielkich ludzi

tekst i reżyseria: Michał Walczak
czas trwania: 70 minut
na scenie: Rafał Rutkowski

Ilu ludzi mieści się w jednym Polaku? One-man show w wykonaniu Rafała Rutkowskiego, który wraz z dramatopisarzem Michałem Walczakiem przygotował godzinę perwersyjnej, niepoprawnej politycznie rozrywki…
Stereotypy są po to, żeby je wyśmiać, a jeśli do tego ma się aktora, który zagra absolutnie wszystko – można liczyć na teatralną ucztę.
Rafał Rutkowski? Wielki człowiek, wielki aktor. Wiadomo, że wejdzie na scenę, zdeklasuje stand-uperów, aktorów zawstydzi swobodnym kontaktem z publicznością, jak zwykle wciąganą do spektaklu. Wyśmieje wszystko, bo nie ma dla niego tematów tabu, a poprawność polityczna traci rację bytu. Ostre dowcipy zestawi Rutkowski z inteligentnym żartem, a monodram zamieni w wielogłosowe show i sam będzie się bawić równie dobrze jak widownia. To nie jest kraj dla wielkich ludzi łączy elementy teatru i kabaretu, a charyzma Rafała Rutkowskiego oraz łatwość, z jaką wciela się w kolejne wyraziste postacie, zapewnią rozrywkę w dobrym gatunku.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

bilety w Sztygarce

27 sierpnia o 19:00 na tej samej scenie Teatr Korez ze “Scenariuszem dla 3 aktorów”: 31 lat po premierze, na scenie, na której zaczynali!

Dej pozōr tyż:  Marsz na Zgoda 2023

w Centrum Integracji Międzypokoleniowej
Teatr Korez
Scenariusz dla 3 aktorów

tekst: Bogusław Schaeffer
opracowanie tekstu: Mikołaj Grabowski
realizacja: (zespołowa)
premiera: 21 maja 1990
czas trwania: 90 minut
na scenie: Hubert Bronicki, Dariusz Stach, Mirosław Neinert

Trzydzieści jeden lat po premierze w tym samym miejscu (dawny Miejski Dom Kultury „Centrum”) kultowe przedstawienie Korezu, uważane za charakterystyczne dla stylu tego teatru: pełen błyskotliwego aktorstwa spektakl powstający w interakcji z publicznością, częściowo improwizowany, zawsze porywający widzów-uczestników.
W warstwie fabularnej pozwala nam podejrzeć zmagania reżysera z „aktorami, którym chce się wszystkiego, tylko nie grać”, a motto tych zmagań stanowi Schaefferowskie pytanie: „Dlaczego pieprzone pierożki są dobre, a pieprzone życie już nie takie?”

bilety w Sztygarce

28 sierpnia o 15:00 w Skansenie Chorzowski Teatrzyk Ogródkowy: o 15:00 Teatr Bis z Poznania ze spektaklem “Szewc Dratewka”.

Teatr Bis
Szewc Dratewka

tekst: Maria Kownacka
reżyseria: Lech Chojnacki, Marcin Ryl-Krystianowski
czas trwania: 50 mintu
na scenie: Lech Chojnacki, Marcin Ryl-Krystianowski

Adaptacja całej bajki jest niezwykła. Lalki nie pojawiają się ani razu. Dzięki umiejętnościom aktorów to kolorowe kartony stają się królewną, czarownicą czy rycerzem. Nie trzeba skomplikowanych technicznie rekwizytów, żeby czerpać prawdziwą radość z zabawy i pobudzać dzieci do rozwijania wyobraźni.

wstęp wolny (także na godzinę przed spektaklem do Skansenu)

29 sierpnia o 19:00 aktorzy Teatru Dramatycznego z Warszawy, pod wodzą Adama Ferencego w “Cudotwórcy” – w ChCK.

aktorzy Teatru Dramatycznego (Warszawa)
Cudotwórca

tekst: Brian Friel
przekład: Elżbieta Jasińska
reżyseria: Adam Ferency
muzyka: Piotr Łabonarski
wizualizacje: Antoni Ferency
czas trwania: 80 minut
na scenie: Adam Ferency, Anna Gajewska, Henryk Niebudek

Dej pozōr tyż:  Leszek Drong w Trinity College o Śląsku

Zapomniana prowincja Irlandii.
Frank (uzdrowiciel), Grace (jego żona) i Teddy (impresario) przemierzają drogi wysłużoną furgonetką, od wioski do wioski, od przedstawienia do przedstawienia. Dotyk Franka, wypowiadane zaklęcia i tajemne moce mają uzdrawiać chorych. Nieraz zdarza się cud i występ kończy się sukcesem.
Brian Friel po mistrzowsku konstruuje historię, opierając ją na zwierzeniach trójki bohaterów. Wersje wydarzeń, osobiste i różne jak przeżycia i pamięć, powoli się zazębiają.
Cudotwórca hipnotyzuje słowem. To opowieść o miłości, przyjaźni, wędrówce, o więzach, które splatają nas ze sobą, czasem zbyt mocno i dla naszej zguby.
Fenomenalny Francis Hardy. Czarujący hochsztapler? Wytrawny showman? Średnio uzdolniony uzdrowiciel? Sprawdźcie sami, być może dziś występuje.

bilety w kasie ChCK

31 sierpnia (wt) o 17:00 spektakl towarzyszący – familijna historia wyreżyserowana przez Mirosława Neinerta, czyli Bleee.

w ChCK
Pożegnanie wakacji z Teatrem Reduta Śląska
Teatr Reduta Śląska – spektakl towarzyszący
Bleee

scenariusz: Malina Prześluga
reżyseria: Mirosław Neinert
scenografia i kostiumy: Kaja Renkas
muzyka i przygotowanie wokalne: Klaudia Rabiega
ruch sceniczny: Barbara Ducka
czas trwania: 60 minut
na scenie: aktorzy Teatru Reduta Śląska

Familijny spektakl z piosenkami dla widzów od 5 do 100 lat. Spektakl mówiący o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie. Poruszający również temat przyjaźni, ekologii oraz ochrony naszej planety. Skierowany i przewidziany dla całych rodzin jest pretekstem do łączenia młodych i seniorów. To spektakl zabawny, rozśpiewany, ale przede wszystkim eksponujący treści związane z upośledzeniem i pokrzywdzeniem przez los. Przez zabawę prowokuje do zmiany stosunku do istot „innych” w naszym środowisku. Prowokuje do wyciągania wniosków, że w kontaktach ważne są wartości wewnętrzne, pozytywne cechy niewidoczne na zewnątrz. Uczy pokory wobec odrzuconych i wykluczonych.

Dej pozōr tyż:  Żory: Ślōnski Przedszkole u starzika w Muzeum

bilety w kasie ChCK

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza