Chorzów: Ognisty Fajer

W sobotę 20 sierpnia na terenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w godz. 12.00-22.00 odbędzie się 🔥OGNISTY FAJER🔥. To ponad 40 w większości bezpłatnych wydarzeń. Podczas imprezy poznamy tajniki ogniowych profesji – pracę hutników, strażaków, kowali, koksowników, kominiarzy, ceramików.

Ogień jest żywiołem łączącym wszystkie te profesje. Żeby zrozumieć jego naturę musimy poznać różne perspektywy – tych, którzy go podtrzymują, jak i tych, którzy z nim walczą. Niezależnie od tych różnic nad wszystkimi ognistymi zawodami czuwa Św. Florian. Ponieważ jest także patronem Chorzowa trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na ogniowe święto – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Jednym z hitów programu będzie wycieczka do walcowni na terenie Oddziału Huta Królewska ArcelorMittal Poland. Udział w wydarzeniu możliwy jest po wcześniejszej rezerwacji. Wstęp dla osób od 15. roku życia.

W polowej hucie podziwiać będzie można pokazy odlewania aluminium i brązu. Zaplanowano także prezentację rzeźbienia w metalu, pokaz pracy kowala oraz warsztatu kominiarza.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dla najmłodszych uczestników zaplanowano warsztaty ceramiczne, tworzenia hutniczych lampionów, latawców i innych fruwających machin. Animacje prowadzić będzie m.in. maskotka Superkoksa z bytomskiej koksowni.

OGNISTY FAJER nie może odbyć się bez FOJERMANÓW W AKCJI.

Pokazy pracy Straży Pożarnej przygotuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Partnerami imprezy jest również Stowarzyszenie Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego i Wirtualne Muzeum Koksownictwa w Bytomiu.

Dej pozōr tyż:  Katowice: Teatr Korez w czerwcu

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy przewidzieli wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i opowieścią w tle pt. „O wszystkich językach ognia”. Zanim to jednak nastąpi Muzeum Hutnictwa odwiedzi w tym dniu🔥🔥🔥 płonąca żyrafa – plenerowa instalacja artystyczna z użyciem ognia.

💥OGNISTY FAJER to ponad 40 wydarzeń, niemal wszystkie bezpłatne. Szczegóły wydarzenia na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB. Na wybrane atrakcje konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 32 704 96 31 w godzinach pracy Muzeum.

💥Bilet wstępu na zwiedzanie wystawy stałej i czasowej Muzeum Hutnictwa w tym dniu w wyjątkowej cenie 5 zł. Bilety dostępne w kasie muzeum i na stronie internetowej: bilety.muzeumhutnictwa.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Chorzów: Ognisty Fajer

 • 13 siyrpnia 2022 ô 17:30
  Permalink

  A możno by zŏcne museum zatrudniōło kogo, fto poradzi po ślōnsku wiyncyj napisać kej “fajer” a “fojerman”?Jako mŏ iś to dalij ze tōm ślōnskōm gŏdkōm, kej takŏ institucyjŏ na skwol poradzi schreibnōńć dwa słōwka po ślōnsku???

  Ôdpowiydz

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza