Bytom: Wystawa Górnośląskie kroszonki 2023  

Motywy florystyczne, fantazyjne wzory geometryczne, drobne, perfekcyjnie odwzorowane detale, wykonane dłutem dentystycznym jajka wielkanocne ażurowe, drapane, malowane, wykonane techniką batikową, oklejane sitowiem… Co roku wprawiają w zachwyt precyzją wykonania. Od 19 marca br. na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można oglądać kroszonki nagrodzone w konkursie organizowanym przez bytomską placówkę. Ponad 150 pisanek zgłoszonych na konkurs mieni się kolorami i wzorami. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca kwietnia 2023 r. Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w niedzielę 23 kwietnia.

„Górnośląskie kroszonki 2023” to wystawa, którą już od niedzieli 19 marca będzie można oglądać w muzealnym budynku przy ulicy Korfantego 34. Jajko od zarania dziejów było wykorzystywane w magii i lecznictwie do oczyszczenia i ochrony człowieka przed złem, chroniło przed pożarem, zapewniało szczęście, pomyślność i urodzaj- mówi Anna Grabińska- Szczęśniak, kierowniczka Działu Etnografii MGB, kuratorka wystawy.

Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycyjnej obrzędowości i zwyczajów. Do takich tradycji niewątpliwie należy zwyczaj zdobienia jajek wielkanocnych. Na wystawie „Górnośląskie kroszonki 2023” prezentowane są prace zgłoszone na konkurs w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami. Najwięcej prac zostało zgłoszonych w kategorii technik nowatorskich, gdzie największą grupę stanowią kroszonki malowane. Mamy więc jajka zdobione farbami akrylowymi i olejnymi. Co roku w tej grupie jest też najwięcej debiutów. To nie znaczy, że brakuje amatorów zdobienia jajek tradycyjnymi metodami. Trzeba też podkreślić, że na konkurs zgłoszono także sporo prac, wykonanych techniką rytowniczą – mówi Anna Grabińska- Szczęśniak.

Największą popularnością wśród kroszonkarzy cieszy się technika rytownicza, wielu też wybiera techniki nowatorskie. Mamy więc kilka prac oklejanych nitką, muliną, jajka ażurowe, zdobione koronkową frywolitką, oklejane łykiem sitowia. Co roku oprócz tradycyjnych motywów kwiatowych pojawiają się wzory solarne, geometryczne, zawsze jesteśmy zaskoczeni jakimś wzornictwem – mówi Anna Grabińska- Szczęśniak, kurator wystawy.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Wystawę dopełniają archiwalne zdjęcia, nawiązujące tematyką do Świąt Wielkanocnych. W tym roku także można podziwiać kroszonki z konkursów organizowanych przez Muzeum Górnośląskie w latach 50. I 60. oraz zakupione od twórców w latach 70. i 80. XX wieku.

Arcydzieła XXXIII edycji konkursu można podziwiać od 19 marca do 30 kwietnia.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza