Bezkonkurencyjne frelki z Bojszów
Możemy oficjalnie ogłosić, że w tym roku stolicą śląskiej edukacji regionalnej są Bojszowy. W czołowej szóstce Wojewódzkiego Konkursu Silesia Incognita znalazły się aż dwie drużyny z tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza. Bezkonkurencyjne okazały się Aleksandra Affek i Wiktoria Doktor – wnuczka Alojzego Lyski. Frelki z Bojszów zakwalifikowały się do czołowej trzydziestki dzięki prezentacji o duchach i duszkach przygotowanej pod opieką Lucyny Wałach. Prawdziwą wiedzą musiały wykazać się jednak dopiero w finale.

– Najwięcej problemów sprawiła nam konkurencja “Godajōnce gowy”, gdzie eksperci zadawali z ekranu pytania ze swoich dziedzin – przyznały zwyciężczynie odpowiadając na pytanie patrona honorowego konkursu, śląskiego europosła Łukasza Kohuta. Istotnie, eksperci nie znali litości. Reżyser Wojciech Szwiec pytał o filmy Kazimierza Kutza, Iwona Woźniak o spektakl “Nikaj”, Justyna Wydra o książki Janoscha a Jerzy Gorzelik i Małgorzata Tkacz-Janik o fakty i postaci z okresu autonomii Śląska.

Ola i Wiktoria znakomicie poradziły sobie także z innymi konkurencjami: świetnie zlokalizowały śląskie miasta na mapie, rozpoznawały biografie znanych Ślązaków i odpowiadały na szereg pytań otwartych i zamkniętych. Ostatecznie wyprzedziły aż o pięć punktów dwie drużyny, które ex aequo uplasowały się na drugim miejscu: Bartosza Janygę i Antoniego Miłowskiego z SP nr 5 w Rybniku oraz Konrada Mercika i Igora Mola z SP nr 25 w Rudzie Śląskiej. Warto dodać, że Konrad i Igor byli autorami najwyżej ocenionej przez jury prezentacji eliminacyjnej, poświęconej postaci złotnika i rzeźbiarza Josefa Limburga.

– Poziom wiedzy uczestników jest coraz wyższy, a dobór tematów pokazuje entuzjazm, z jakim zagłębiają się w dzieje naszego Heimatu – ocenia Marcin Melon, pomysłodawca konkursu. Bezkonkurencyjne dziouszki z Bojszów będą reprezentować Górny Śląsk podczas trzydniowego wyjazdu do Parlamentu Europejskiego wraz z patronem konkursu, Łukaszem Kohutem. Jednak inne drużyny także opuszczały tyski Stadion Miejski z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Fundację Tauron. Nie trzeba dodawać, że nagrodami dopasowanymi do ich zainteresowań, wśród których znalazły się książki o śląskiej tematyce i wycieczki z przewodnikiem po regionie. Organizatorami konkursu Silesia Incognita są Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach oraz tamtejsze Muzeum Miejskie.
Autor zdjęć: Grzegorz Krzysztofik / Muzeum Miejskie Tychy