Aleksander Lubina: Ślązacy nic się nie stało… (część pierwsza)

21 października 2018 przeprowadzono wybory samorządowe.  Wynik uzyskany w nich przez partie śląskie w województwie śląskim jest powszechnie znany. Zarówno Śląska Partia Regionalna jak i Ślonzoki Razem nie weszły do Sejmiku Województwa Śląskiego. Powszechnie uznano ten wynik za porażkę, wręcz za katastrofę.

Ponieważ partie nie spieszą się do wskazania przyczyn tej porażki, to postanowiłem ten temat poruszyć. Zamierzam zapytać o błędy i zaniechania partii śląskich. Być może będą to po części pytania retoryczne. Wyrażę też kilka wątpliwości. Zrobię to w kilku częściach.

Po wyborach Śląska Partia Regionalna wydała oświadczenie, wypowiadali się także jej liderzy. Swoją porażkę tłumaczą:

 1. Błędem przy rejestracji list, bo listę Śląskiej Partii Regionalnej zarejestrowali pod skrótem ŚPR.
 2. Gorączkowym budowaniem Śląskiej Partii Regionalnej już pod wybory w 2018 oraz brakiem środków, żeby w ciągu roku zbudować mocną, rozpoznawalną markę.
 3. Zrezygnowaniem z szyldu Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ), którego popularność mierzona wiosną 2018, zdaniem liderów ŚPR, obiecywała RASiowi 3-4 mandaty
  w Sejmiku Województwa Śląskiego.
 4. Wystąpieniem w wyborach nie jako RAŚ a jako ŚPR, z powodu lojalności wobec ludzi spoza RAŚ, którzy przyłączyli się do ŚPR.
 5. Polaryzacją sceny politycznej między PiS a KO.

 

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Poniżej zajmę się punktem pierwszym i to nie pod wszystkimi aspektami.

Liderzy Śląskiej Partii Regionalnej, a tak konkretnie to najczęściej jej sekretarz, tłumaczą porażkę wyborczą  faktem, że Śląska Partia Regionalna została zarejestrowana pod skrótem ŚPR, co wyborcom bardzo utrudniało, wręcz uniemożliwiało jej rozpoznanie. A jeszcze na dodatek ŚPR sąsiadowała na liście wyborczej z Ślonzokami Razem, co mogło prowadzić do tego, że wyborcy „mylnie” oddawali głoś nie na ŚPR a na Ślonzoków Razem.  (patrz: Oświadczenie zarządu Śląskiej Partii Regionalnej podpisane przez jej przewodniczącego, pana Marka Nowarę.)

Czy znaczy to, że wyborcy nie rozpoznali nazwisk radnych sejmiku województwa oraz rad miejskich?

Dla przypomnienia skład zarządu ŚPR: Marek Nowara, Ilona Kanclerz, Waldemar Murek, Jerzy Gorzelik, Rafał Adamus. Skład podałem  ponieważ będę wracał do wyników uzyskanych w ostatnich wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego przez poszczególnych członków zarządu w kontekście ich „rozpoznawalności”, czyli popularności.)

Dej pozōr tyż:  Orzesze - Zazdrość. Historia pewnego grobu i dramatu rodziny Grzonka

 

Teza zarządu ŚPR brzmi: Straciliśmy głosy, bo występowaliśmy pod skrótem ŚPR, a na dodatek obok nas była lista Ślonzoków. Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem – lista numer 14. Komitet Wyborczy Śląskiej Partii Regionalnej – lista numer 15.

Czyli: Wyborcy nie znaleźli Śląskiej Partii Regionalnej tylko „jakiś ŚPR” obok nazwisk kandydatów do Sejmiku województwa Śląskiego Jerzego Gorzelika, Waldemara Murka oraz Piotra Snaczke, którzy wchodzą w skład zarządu ŚPR.  Wyborcy nie znaleźli też liderów ŚPR: Joachima Otte Anieli Jany, Henryka Mercika, Małgorzaty Myśliwiec, Janusza Wity, Józefa Porwoła i nie głosowali na nich… Tak to rozumieć?

Czyli: Wyborcy nie znaleźli Śląskiej Partii Regionalnej tylko „jakiś ŚPR”, na który nie głosowali, chociaż ten skrót figurował przy nazwiskach członków zarządu i liderów Śląskiej Partii Regionalnej? Wyborcy pomyłkowo więc głosowali na: Aleksandrę Jelonek, Pawła Helisa, Stanisława Rducha, którzy kandydowali z Ślonzoków Razem?

 

To jak to jest, że skrót ŚPR nie zmylił wyborców przy nazwisku Olka Königa, bo pan  Olek Königa uzyskał najlepszy wynik w ŚPR – 9602 głosy. 9602 głosy bez pełnej nazwy swej partii (ŚPR?).

O ile prościej byłoby tłumaczyć porażkę liderów Śląskiej Partii Regionalnej, gdyby nie wynik pana Königa?

Może to jednak nie tylko wina skrótu na listach wyborczych?

Dlaczego, durne pytanie, na listach ŚPR nie było więcej Königów? Gdzie inne tuzy?

Dlaczego, durne pytanie, na listach ŚPR nie było więcej wielkich górnośląskich osobowości, którym skrót ŚPR nie przeszkadzałby w uzyskaniu dobrego wyniku?

KO przekonała do startu ze swoich list profesora Tadeusz Sławka, który dla KO zdobył 31632 głosy, czyli więcej niż państwo Gorzelik, Myśliwiec, Wita, Porwoł, König, Jany, Mercik, Murek, Snaczke w sumie dla Śląskiej Partii Regionalnej w wyborach do sejmiku Województwa Śląskiego.

Wiele z nazwisk liderów ŚPR  funkcjonowało w przestrzeni publicznej od wielu, od wielu lat… w RAŚ, a w Zarządzie Województwa i w sejmiku województwa Śląskiego od lat ośmiu (8).

Jak wytłumaczyć, że z listy Ślonzoków Razem Dyrda (Karolina) otrzymała 2196 głosów, Swaczyna (Grażyna) otrzymała 1772 głosów, Rduch (Oliwia) otrzymała 1380 głosów, chociaż startowały z dalszych miejsc na swoich list?

Dej pozōr tyż:  Gabriela Szewiola: Alfama

Dla przypomnienia wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Śląskiego.

14 KW Ślonzoki Razem 56 388 otrzymanych głosów 40 kandydatów
15 KW Śląskiej Partii Regionalnej 54 092 otrzymanych głosów 59 kandydatów

 

Średnia głosów otrzymanych prze jednego kandydata:

14 KW Ślonzoki Razem * 1409,7 40 kandydatów
15 KW Śląskiej Partii Regionalnej 916,8 59 kandydatów

 

* KW Ślonzoki Razem  nie zarejestrował swych kandydatów w 7 okręgu wyborczym.

 

Średnia głosów otrzymanych przez jednego kandydata KW Śląskiej Partii Regionalnej bez głosów Olka Königa = 767 głosów

 

W okręgu wyborczym nr 1 do Sejmiku Województwa Śląskiego

W sumie: 2440 głosów otrzymanych  (ŚPR)   /  3119 głosów otrzymanych (ŚR)

 

W okręgu wyborczym nr 2 do Sejmiku Województwa Śląskiego

 1. Jerzy Gorzelik – 6177 głosów (ŚPR) , Aleksandra Jelonek – 4953 głosów (ŚR)

Małgorzata Myśliwiec – 1429 głosów (ŚPR) , Karolina Dyrda – 2195 głosów (ŚR)

Piotr Snaczke – 285 głosów (ŚPR)

prof. Tadeusz Sławek – 31632 (KO)

 

W okręgu wyborczym nr 3 do Sejmiku Województwa Śląskiego

Janusz Wita – 4214 głosów (ŚPR)  . Paweł Helis – 4892 głosów (ŚR)

Józef Porwoł – 1217 głosów (ŚPR) , Stanisław Rduch – 2739 głosów (ŚR)

Okręg wyborczy nr 3 do Sejmiku Województwa

Śląskiego to kolebka RAŚ – wyniki:

 1. Ślonzoki Razem – 13090 otrzymanych głosów
 2. Śląska Partia Regionalna – 9546 otrzymanych głosów

 

W okręgu wyborczym nr 4 do Sejmiku Województwa Śląskiego

Olek Koenig – 9602 głosów (ŚPR) , Roland Skubała 4998 głosów (ŚR)

Aniela Jany – 1087 głosów (ŚPR),

 

W okręgu wyborczym nr 5 do Sejmiku Województwa Śląskiego

Henryk Mercik – 5783 głosów (ŚPR) , Leon Swaczyna 5213 głosów (ŚR)

Joachim Otte  –  1608  głosów (ŚPR)  , Witold Berus 1829 głosów (ŚR)

 

W okręgu wyborczym nr 7 do Sejmiku Województwa  Śląskiego

W sumie: 2440 głosów otrzymanych  (ŚPR)   – ŚR nie zarejestrowali listy.

 

Wszystkie wyniki znajdziecie Państwo pod Państwowa Komisja Wyborcza, gdzie, co oczywiste,  znajdziecie Państwo wyniki uzyskane przez członków zarządu Śląskiej Partii Regionalnej:

 • pana Marka Nowarę, przewodniczącego zarządu ŚPR (kandydował do Rady Miasta Katowic), – 714 z 6761 głosów oddanych na ŚPR;
 • pani Ilony Kanclerz, wiceprzewodniczącej zarządu ŚPR (kandydowała na urząd Prezydenta Katowic) – 7 064 głosów, co stanowi 6,03% wszystkich głosów, a do Rady Miasta Katowic otrzymała 763 z 6761 głosów oddanych na ŚPR;
 • pana Jerzego Gorzelika, sekretarza generalnego zarządu ŚPR, (kandydował do Sejmiku województwa Śląskiego) – 6177 głosów;
 • pana Rafała Adamusa, skarbnika (kandydował na urząd Prezydenta Miasta Chorzowa) – 1 361, co stanowi 3,52% wszystkich głosów, a do Rady Miasta Chorzów otrzymał 207 z 2332 głosów oddanych na ŚPR;
Dej pozōr tyż:  Anny Málchárková: Grunt – recenzja powieści

pana Piotra Snaczke, członka zarządu ŚPR, (kandydował do Sejmiku województwa Śląskiego) – 285 głosów,

pana Waldemara Murka, członka zarządu ŚPR, (kandydował do Sejmiku województwa Śląskiego) – 285 głosów.

Wyniki członków Rady Politycznej ŚPR: pp. Rafała Adamusa, Dietmara Brehmera, Jerzego Gorzelika, Anieli Jany, Ilony Kanclerz, Romana Kubicy, Henryka Mercika, Marka Nowary, Jozefa Porwola, Joachima Otte, Mirosława Patoły, Piotra Snaczke oraz rzecznika prasowego
i członków komisji rewizyjnej znajdziecie  Państwo powyżej lub w internecie.

Czy te wyniki spowodowane były:

 • błędem przy rejestracji list, bo listę Śląskiej Partii Regionalnej zarejestrowali pod skrótem ŚPR,
 • gorączkowym budowaniem Śląskiej Partii Regionalnej już pod wybory w 2018 oraz brakiem środków, żeby w ciągu roku zbudować mocną, rozpoznawalną markę,
 • zrezygnowaniem z szyldu Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ), którego popularność mierzona wiosną 2018, zdaniem liderów ŚPR, obiecywała RASiowi 3-4 mandaty w Sejmiku Województwa Śląskiego,
 • wystąpieniem w wyborach nie jako RAŚ a jako ŚPR, z powodu lojalności wobec ludzi spoza RAŚ, którzy przyłączyli się do ŚPR,
 • polaryzacją sceny politycznej między PiS a KO?

Aleksander Lubina – germanista, andragog – zdobył wykształcenie w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Jest publicystą, pisarzem, tłumaczem, autorem programów nauczania, poradników i śpiewnika – był nauczycielem akademickim, licealnym, gimnazjalnym i w szkołach podstawowych oraz doradcą i konsultantem nauczy

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ.

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza