31. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Od 25 sierpnia do 2 września 2018 r. odbędzie się największe wydarzenie folklorystyczne na Śląsku. W tym czasie 31. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny przeniesie swoich widzów w malownicze kraje. Serdecznie zapraszamy na spotkanie wielu kultur w trakcie koncertów na terenie województwa śląskiego.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny (MSFF) to rozpoznawalna i ceniona w świecie folkloru marka, silnie osadzona w tradycji regionu, w którym obecna jest od 1979 roku. Gospodarzem festiwalu jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca “Katowice” działający w ramach Uniwersytetu Śląskiego – głównego organizatora tej prestiżowej imprezy.

W każdej edycji festiwalu bierze udział ponad 400 artystów z całego świata, którzy przez dziesięć sierpniowych dni prezentują folklor swoich regionów. Każdy z występów cechuje autentyczność strojów, śpiewu i tańca. Podczas festiwalu mieliśmy okazję podziwiać wykonawców między innymi z: Indonezji, Meksyku, Indii, Niemiec, Węgier, Kenii, Litwy, Rosji, Turcji, Malezji, Portugalii, Hiszpanii, Macedonii, Włoch, Grecji, Cypru i Czech, Beninu.

25.08

17:30 Koncert Plenerowy – Siemianowice Śląskie

26.08

11:00 Koncert Plenerowy – Tychy
14:00 Korowód i koncert – Brenna
16:00 Koncert w Amfiteatrze – Ustroń

27.08

18:00 Muzyczne spotkania festiwalowe Café Muzeum w Cieszynie

28.08

15:00 Powitanie zespołów na rynku w Cieszynie
18:00 Koncert Inauguracyjny – Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie

29.08

18:00 Muzyczne spotkania festiwalowe Café Muzeum w Cieszynie

30.08

21:00 Koncert Muzyki Świata – Wzgórze Zamkowe, Cieszyn WSTĘP WOLNY

31.08

15:00 Korowód – Chorzów
19:00 Koncert Galowy – Chorzowskie Centrum Kultury w Chorzowie

Dej pozōr tyż:  Czytanie dawnego Śląska. O wielce uczonym  farorzu co szedł do nieba wśród bzyczenia pszczół

01.09

16:00 Prezentacje zespołów – Psary
18:00 Muzyczne spotkania festiwalowe Café Muzeum w Cieszynie

02.09

12:00 Korowód – Pszczyna
13:00 Koncert na rynku w Pszczynie

Źródło: msff.pl

Foto: SZPiT Katowice / Wikimedia Commons

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autōrōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza