Zaproszenie na premierę książki Marcina Melona i Jacka Zygmunta

W najbliższy, barbórkowy wtorek, w katowickiej „Hospodzie” (ul. Gliwicka 6) dojdzie do kolejnego spotkania ze śląską kulturą, tym razem w nietypowym wydaniu. Czytelnicy spotkają się z Marcinem Melonem i Jackiem Zygmuntem, autorami bogato ilustrowanej książki „Co by pedzioł Szekspir?”, będącej pierwszymi w historii rozmówkami śląsko-angielskimi.

Marcin Melon, znany szerzej jako autor sztuk teatralnych oraz powieści kryminalnych (kultowy cykl o komisorzu Hanusiku) pisanych w całości po śląsku, jest z wykształcenia nauczycielem-anglistą, natomiast Jacek Zygmunt to jeden z najbardziej utalentowanych rysowników w Polsce, na co dzień współpracujący m.in. z „SuperExpressem”.

Książka jest zwieńczeniem ich popularnego projektu, polegającego na publikowaniu na portalu Facebook obrazków ze śląsko-angielskimi komentarzami. Oprócz przydatnych zwrotów, zawiera mnóstwo cytatów z popkultury. Przekonamy się zatem co by pedzieli po śląsku Winston Churchill, Freddie Mercury czy John F. Kennedy, a także wiele innych anglojęzycznych ikon.

Podczas wtorkowego spotkania będzie można otrzymać, oprócz autografów autorów, informacje na temat samego projektu, roli śląskiej godki na świecie oraz odwiecznej tajemnicy dotyczącej tego, czy William Shakespeare istotnie miał dziewczynę w Sosnowcu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych śląską godką, językiem angielskim lub po prostu dobrą zabawą.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Kiedy: 4 grudnia (wtorek) o 17.00

Gdzie: Hospoda, Katowice, ul. Gliwicka 6

Wstęp wolny

Dej pozōr tyż:  Obrazy Górnego Śląska (#14): Luboszyce

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza