XVII Śląska Jesień Gitarowa za pasem

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal oraz Konkurs Gitarowy im. doc. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach odbędzie się w tym roku w dniach 21-27 października.

Organizatorem Konkursu jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach, konkurs przeznaczony jest dla wszystkich solowych gitarzystów urodzonych po 31.12.1987r., niezależnie od wykształcenia i kraju zamieszkania.

Parę słów komu są festiwal i konkurs poświęcone. Konkurs odbywa się co dwa lata a jego patronem jest zmarły w wieku 56 lat wybitny pedagog i twórca festiwalu doc. Jurkowski. On to wraz z prof. Józefem Powroźniakiem, ówczesnym rektorem katowickiej PWSM, doprowadził w 1972 roku do utworzenia klasy gitary jako instrumentu głównego na Wydziale Instrumentalnym. W 1982 roku Senat Uczelni, na wniosek rektora już wówczas katowickiej Akademii Muzycznej, powołał Katedrę Gitary, a 1 października 1983 roku Jan Edmund Jurkowski objął jej kierownictwo. W gronie członków Katedry znaleźli się: st. asyst. Alina Gruszka, mgr Janina Mikołajczak i mgr Karol Ferfecki.

Do szczególnych dokonań Katedry należało stworzenie w 1986 roku – wspólnie z dyrektorem Wydziału Kultury w Tychach Janem Kulbickim, pierwszego w Polsce międzynarodowego festiwalu i konkursu gitarowego pod nazwą „Śląska Jesień Gitarowa”. Festiwal, organizowany w cyklu dwuletnim, już od pierwszej edycji stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w skali krajowej oraz międzynarodowej. Jego poziom artystyczny, jak i organizacyjny budzi do dzisiaj uznanie, a dokonania laureatów na kolejnych etapach ich rozwoju artystycznego w pełni potwierdzają trafność decyzji międzynarodowego jury. Ponadto, festiwal stał się okazją do nawiązywania współpracy z wybitnymi przedstawicielami światowej gitarystyki i najnowszymi kierunkami jej rozwoju, zarówno w aspekcie wykonawczo – interpretacyjnym, jak i poznawczym, kreśląc godny wizerunek kultury regionu i kraju.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Zerknąłem na program koncertów festiwalowych, na razie jeszcze można kupić (na koncert inauguracyjny nieliczne) bilety na cztery koncerty, ale za to jakie! Przeczytałem ich programy (tam gdzie już są) i nazwiska ich wykonawców i muszę przyznać że jest to pierwszoligowy zestaw na topowym europejskim / światowym poziomie.

Koncert inauguracyjny odbędzie się w niedzielę  21 października w sali koncertowej NOSPRu a w programie będą dwa koncerty gitarowe: Mikołaj Góreckiego – „Arioso e furioso”; Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję oraz Manuela Ponce „Concierto del sur” przedzielone magiczną suitą orkiestrową „Música para un jardín” Joaquina Rodrigo.

Dej pozōr tyż:  Ożywienie We Ślōnsku

Solistami będą 37-letni gnieźnianin Łukasz Kuropaczewski, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej i uczeń elitarnej podyplomowej klasy Manuela Barrueco na Peabody Conservatory of Johns Hopkins University w Baltimore oraz 42-latek, chorzowianin rodem i jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie gitarzystów klasycznych średniego pokolenia, wychowanek Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary Wandy Palacz, Marcin Dylla. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: w Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem Oscara Ghiglii, w Akademii Muzycznej we Freiburgu u Sonji Prunnbauer. Zaś obaj panowie doskonalili swe umiejętności jeszcze w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht w klasie prof. Carlo Marchione.

Jak gra Łukasz Kuropaczewski? Próbka poniżej – Piazzola i koncert podwójny na gitarę, akordeon i orkiestrę smyczkową (Kuropaczewski / Wyrostek / EOK / José Florêncio):

I jeszcze „Cadenza” – kompozycja Krzysztofa Pendereckiego:

A Maestro Dylla? Znacie Ständchen Franciszka Schuberta. Na pewno. Ale czy można ją „zaśpiewać” na chordofonie? Posłuchajmy:

Drugi koncert inauguracyjny, również w niedzielę 21 października, odbędzie się w Mediatece w Tychach, która będzie miejscem dwóch światowych premier: koncertu na 2 gitary i orkiestrę Clarice Assad w wykonaniu Brasil Guitar Duo oraz autorskiego wykonania koncertu gitarowego Marka Pasiecznego z Orkiestrą AUKSO pod batutą Marka Mosia.

Próbka kunsztu dwóch Brazylijczyków – kompozycja Edu Lobo „Zanzibar”:

Brazylijka Clarice Assad (ur. 1978), pianistka i kompozytorka,  to córka Sergio Assada, który wraz z bratem Odairem tworzy od już od blisko pół wieku jeden z najsłynniejszych  (jeśli nie najsłynniejszy) duet gitar klasycznych świata. Ciotka,  Badi Assad jest też nieobca miłośnikom gitary – grała chyba z wszystkimi wielkimi gitary na koncertach, w Brazylii jest ikoną; w Stanach i w Europie jej piosenki i sztuka gry na gitarze najbardziej rozpowszechniła w latach 90-tych audiofilska wytwórnia braci Chesky.

Kompozycja Clarice „Bluezilian” – chyba trudno by było znaleźć bardziej „gorące” wykonanie:

„Last song” Clarice,  grany a vista przez Davida Russela, pomachajmy Mistrzowi na koniec:

Marek Pasieczny, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, wirtuoz gitary, kompozytor, doktor kompozycji muzycznej, wykładowca kompozycji i gry na gitarze na  University of Surrey, Guildford, UK ,od lat mieszkający na Wyspach Brytyjskich, to człowiek gitary bardzo poszerzający klasyczny arsenał środków wydobycia dźwięków z tego instrumentu, ale jak  – technika gry! (utwór dedykowany Carlo Domeniconiemu – „The Flight of Kikuidataki”):

Dej pozōr tyż:  Wspomnienie o Stanisławie Firszcie (1955–2025)

Nie zapominajmy też o AUKSO  – Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy. Dyrygent nie taki diabeł straszny – dla tych młodych ludzi to już ich muzyka, i to bardzo klasyczna. Hala Stulecia nabita do ostatniego miejsca, wielki szacunek – „Polymorphia na 48 instrumentów smyczkowych”:

Trzeci koncert, zaplanowany na poniedziałek 22 pażdziernika w Mediatece w Tychach, to recital niezwykle utalentowanego i młodego, 23 letniego gitarzysty francuskiego rodem z Marsylii, Cypriena N’tsaï oraz koncertowanie Rolfa Lislevanda z Orkiestrą Historyczną {oh!]. Nie wiadomo jeszcze jaki wykonawcy przedstawią repertuar ale czego by nie grali, należy polecić ten koncert ze względu na klasę ich samych jako muzyków.

Posłuchajmy Cypriena , ucznia Raymonda Gratiena z Konserwatorium Marsylskiego, oraz studenta kursów mistrzowskich u  Jérémiego Jouve i Judicaëla Perroy, w 1 części sonaty  Mario Castelnuovo-Tedesco „Omaggio a Boccherini”:

A jak gra jeden z najwspanialszych lutnistów i gitarzystów gitary barokowej? Tutaj Rolf Lislevand a vista, tak dla próby na gitarze Stradivariusa –  Santiago de Murcia „Tarantela”:

Poniżej w doborowym towarzystwie; ten koncert i wydawnictwo płytowe „Folías de España” z początku 21 wieku to już klasyka – Jordi Savall / Arianna Savall / Rolf Lislevand / Pedro Estevan / Adela Gonzalez-Campa – Antonio Martin y Coll „La Folia”:

Nie miałem zielonego pojęcia, że Orkiestra Historyczna {oh!}, przez te 6 lat z małym okładem dała już ponad 100 koncertów, olbrzymie doświadczenie Martyny Pastuszki, zapał Artura Malkego, nowa sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia jak i ciężka praca całego zespołu przynoszą wspaniale owoce. Stworzenie tak rozbudowanego zespołu muzyki dawnej na takim poziomie w tak krótkim czasie zakrawa na cud – 13 symfonia papy Haydna:

Jutro OH gra w Bystrzycy nad Olzą (Bystřice nad Olší) Telemanna, Bacha i Bendę z … Bartholdem Kuijkenem na flecie traveso jako solistą w ramach Festiwalu Sztuki Św. Wacława, posłuchajmy wcześniejszego nagrania ze znacznie młodszym, ale równie niezwykle utalentowanym flecistą francuskim Georgesem Barthelem – J.S. Bach, suita orkiestrowa nr 2 BWV 1067 (ta ze słynną bardinierą na końcu):

Dej pozōr tyż:  Henryk Herud (1895–1955) – człowiek Załęża

Czwarty zapowiedziany koncert 27 października w Mediatece  to występ laureatów konkursu gitarowego oraz zespołu ”Ponte Vecchio” – sopranistki Chen Reiss, wirtuoza mandoliny Avi Avitala, Łukasza Kuropaczewskiego na gitarze i wiolonczelisty Davida Adorjana.

Co artyści mówią o swoim projekcie muzycznym? Posłuchajmy:

Chen Reiss to sopran średniego pokolenia i śpiewaczka niezwykle popularna w Niemczech, Stanach Zjednoczonych jak i w rodzinnym Izraelu, jest uznaną interpretatorką  pieśni i partii sopranowych Mozarta, Spohra, Schuberta, Lachnera.

Msza c-moll (KV 427) „Et incarnatus est”:

Franz Lachner “Seit ich Ihn gesehen” – Chen Reiss, sopran / Andy Miles, klarnet / WDR Funkhausorchester / dyr. Pietro Rizzo :

Avi Avital to wirtuoz madoliny, bardzo hołubiony przez Deutsche Grammophon, dla którego nagrywa.

Czy można zastąpić serio mandoliną partię fletu a klawikord lub klawesyn harfą?  Sprawdźmy. J.S. Bach – Sonata na flet  es-dur, BWV 1031; I. Allegro Moderato

Nazwisko wiolonczelisty Dawida Adorjana było mi skądś znajome, poszukałem – no i bingo, zgadza się! David Adorjan parę ładnych lat młodszy i w doborowym towarzystwie; CPE Bach „Cello Concerto in a-moll:  I. Movement: Allegro assai” (Adorjan / Christopher Hogwood dyr./  Bach Collegium München), dość rzadka okazja posłuchać maestro Hogwooda na instrumentach wspólczesnych 🙂 :

Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w Festiwalu XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej; tylu wspaniałych artystów na najwyższym poziome muzycznym i to nie w Wiedniu, Berlinie, Pradze czy Warszawie a na miejscu w Katowicach i Tychach.

P.S. To jeszcze nie koniec przygody z gitarą w tym roku; już w listopadzie rusza dwudziesta edycja Gliwickiego Festiwalu Gitarowego Gerarda Drozda. Na zachętę kompozycja mistrza Drozda dedykowana wykonawcom: „Pejzaże wyobraźni” op. 170. Grają Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński, czyli Kupiński Guitar Duo. Najwyższa światowa półka. Dźwięk gitar Philipa Woodfielda. Obydwoje z katowickiej szkoły gitary ….

No i może to, nagranie w bibliotece w Mikołowie. Nie znam drugiego takiego wykonania ….

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Piotr Kaczmarczyk – rodem z Wrocławia, mieszka w Wałbrzychu, kolebce śląskiego górnictwa kruszcowego i węglowego; absolwent Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej, przez 30 lat był zawodowo związany z przemysłem wydobywczym oraz przeróbki kopalin a także z przemysłem przetwórczym żywności na Dolnym i Górnym Śląsku. Pasje – historia, i choć w niej szczególne miejsce mają od ponad dwóch dekad dzieje Śląska, to i tak wciąż odkrywa jego różnorodność, wieloznaczność, wielokulturowość oraz przebogate pokłady jego dawnej prężności, bogactwa materialnego i kultury. Inne – muzyka, szczególnie klasyczna, także ta najnowsza, pisana w ostatnich latach; fotografia. Sercem Brochowianin, bo tam się wychował – stąd niejako wrodzona fascynacja koleją. Uważa, że w czasach tak bardzo przeładowanych wszechotaczającą informacją i tak przegadanych rola poezji, w tym współczesnej, teraz tworzonej, jest nie do przecenienia.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza