Warłów: budowa pierwszej farmy PV na trackerach
Dlaczego trackery?
Trackery solarne, zwane inaczej systemami nadążnymi, to konstrukcje, umożliwiające poruszanie modułów fotowoltaicznych i ustawianie ich w optymalnym kierunku i pod optymalnym kątem względem Słońca. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na istotne zwiększenie uzysków energii w porównaniu do statycznych systemów, ale także zapewnia łatwiejszy dostęp do paneli, czy zmniejsza ryzyko ich zabrudzeń. Technologia, która jest już powszechnie stosowana w wielkoskalowych projektach w Europie, w naszym kraju wykorzystywana była do tej pory wyłącznie w przypadku mikroinstalacji.
Farma o mocy 1 MWp, zlokalizowana w miejscowości Warłów, będzie pierwszym tego typu projektem w kraju.
Źródło: R.Power
Przemysław Pięta, Prezes i współzałożyciel R.POWER – dewelopera fotowoltaiki w Polsce twierdzi, że zdecydowano się zastosować rozwiązanie techniczne bazujące na jednej osi obrotu w płaszczyźnie północ-południe. W pierwszej części dnia moduły będą skierowane na wschód, a z biegiem dnia będą się obracać się tak, aby na koniec dnia były skierowane na zachód. Ruch konstrukcji jest możliwy dzięki zastosowaniu silników elektrycznych. Będą one sterowane za pomocą systemu monitoringu i kontroli farmy SCADA NX.
Moduły dwustronne na trackerach – gwarancja sukcesu?
Na farmie zastosowane zostaną moduły dwustronne. Dlaczego postawiono na tę technologię?
Wyniki badań przeprowadzonych przez Solar Energy Research Institute of Singapore (SERIS) dowiodły, że połączenie modułów dwustronnych z jednoosiowymi systemami nadążnymi daje najniższy uśredniony koszt energii elektrycznej (tzw. LCOE, Levelized Cost of Energy).
Zastosowanie takich systemów przyniosło zwiększenie uzysku energii od 7 do 37% w porównaniu z systemami o stałym nachyleniu, przy utrzymaniu kosztów od 8 do 29% niższych, niż w przypadku trackerów dwuosiowych.
Według danych Fortune Business Insights wielkość globalnego rynku trackerów solarnych w 2019 r. osiągnęła 9,3 mld USD, z czego aż 5,33 mld USD przypada na region Ameryki Północnej. Przewiduje się, że do 2027 r. wartość ta wzrośnie do 22,33 mld USD, osiągając CAGR na poziomie 12,6% w okresie prognozy.
Czas na trackery u nas
Farma w Warłowie nie jest pierwszym projektem R.POWER, w którym wykorzystane zostaną trackery. Technologia ta zostanie zastosowana również w pierwszej inwestycji firmy w Portugalii w zlokalizowanej w okolicach historycznego miasta Evora. W ramach podpisanej umowy spółka nabyła na początku roku projekt farmy PV o mocy 8,5 MWp. Budowa farmy rozpocznie się w pierwszej połowie 2021 roku.
Źródło: https://globenergia.pl/ R.Power,