W Teatrze Korez z Pierończykiem i Durskim – zaproszenie

Zapraszam na spotkanie w Teatrze Korez pana Mirosława Neinerta  w Katowicach – pl. Sejmu Śląskiego 2, poniedziałek 25 listopada 2019, godzina 17.oo. Jacek Durski (*1943) i Ginter Pierończyk (*1944) to żywe Katowice.

Pierwszy z ulicy Mariackiej, drugi z Załęża.

Pierwszy to urodzony w Poznaniu Ślązak, artysta, rzeźbiarz, wybitny malarz, grafik komputerowy, uznany pisarz – poeta, prozaik. Żyje w Katowicach od 1946 – spotkał tu legendy, bo Katowice to miasto kultury i sztuki. Członek zarządu warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Drugi to katowiczanin z krwi i kości, frechowny gizd z Załęża – absolwent Politechniki Śląskiej, o górnictwie wie wszystko, bo do szedł z dołu na górę, mistrz Polski w piłce nożnej, grał ze sławami, talent Niebiesko-Czarnych – występował z Karin Stanek. Pisarz – książki, słuchowiska oraz inscenizacje. Założyciel Klubu Twórców Górnośląkich KARASOL.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Spotkanie z panami Durskim  i Pierończykiem poprowadzi pani posłanka Monika Rosa z Nikiszowca.

Plakat z trębaczem jest autorstwa pana Grzegorza Chudego z Nikiszowca).

Na scenie cztery, a właściwie pięć pokoleń katowiczan.

Spotkanie rozpocznie koncert Konstantego Lizaka (trąbka) (*2008), któremu ofiarowana jest sztuka Kostuś trębacz (Kostuś trōmpyjciōrz), a który w istocie jest jej bohaterem; Kostkowi na skrzypcach pomoże jego siostra Julianna (*2011);

Spektakl Kostuś trōmpyjciōrz w wykonaniu uczennic i uczniów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach przygotował ksiądz Tomasz Kusz;

W rozmowa z pisarzami – możliwe filmiki, prezentacje, slajdy, czytanie fragmentów Okna i Plecionki – informacje w fb.

Zapraszam na spotkanie w Teatrze Korez pana Mirosława Neinerta  w Katowicach – pl. Sejmu Śląskiego 2, poniedziałek 25 listopada 2019, godzina 17.oo. Wstęp wolny – miedziaki w wolnych datkach niewykluczone.

Dej pozōr tyż:  Gostyń: spotkanie z Ignacym Walentym Nendzą

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza