Tychy: Śląska kuchnia bez tajemnic w cyklu „Mozaika górnośląska”

Gościem kolejnej odsłony cyklu „Mozaika górnośląska” będzie pochodzący z Rybnika Aleksander Szojer, autor książki „Moja babcia gotowała dla Gierka. Kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL–u”, wydanej we wrześniu 2022 roku nakładem wydawnictwa Silesia Progress.

Śląska kuchnia bez tajemnic, czyli o jednoczącej mocy talerza. To nie jest typowa książka kucharska. Jej osnową jest sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa przeżytego w latach 80. w Rybniku. Publikacja zapoznaje z charakterystycznymi daniami kuchni śląskiej i kuchni czasów PRL–uzawiera 95 domowych przepisów wykorzystywanych od pokoleń, zgromadzonych przez autora i jego mamę, Annę Szojer. Autorami przepisów są także: Jadwiga Salamon (babcia autora, która była kucharką weselną i obsługiwała m. in. spotkania partyjnych dygnitarzy) oraz Łucjan Szojer (ojciec autora, z zawodu piekarz). Można znaleźć unikatowe receptury na kultowe ciasta drożdżowe, kołoczedesery z prywatnego archiwum kucharki weselnej. Przez klasyki kuchni śląskiej prowadzą tematyczne rozdziały, np. o roli chleba w codziennej kuchni, targu, rytuałach związanych ze świętowaniem po śląsku, czy porach roku. Towarzyszą im barwne fotografie, pobudzające apetyt.

Sam autor tak mówił w wywiadzie udzielonym Katarzynie Pachelskiej z portalu Ślązag: „Sama kuchnia śląska, w mojej opinii, ma się obecnie jednak całkiem nieźle. Wychodzi spod strzech, pokazuje się na konkursach, są też restauracje specjalizujące się w kuchni regionalnej. Świadomość tej kuchni jest większa.“

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autora.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tychy: O górnośląskich i zagłębiowskich Żydach w Muzeum Miejskim

Aleksander Szojer – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku, który na co dzień pomaga wyjść z kryzysu jako terapeuta i trener. Jego pasją jest odkrywanie regionalnych potraw i ludzi, którzy je przyrządzają. Relacje ze swoich wojaży, przepisy oraz kulinarne podpowiedzi publikuje w „Kukbuku” oraz na posmakujswiata.pl. Wraz z Anną Jassem wydał w 2020 roku „Japoński rok od kuchni” – przewodnik po domowej kuchni i zwyczajach Japończyków.

prowadzi: Aleksandra Czapla-Oslislo – Ślązaczka, kulturoznawczyni i recenzentka oraz podróżniczka kulinarna (blogostryga.pl). Współautorka przewodnika „Be local”, w którym recenzowała miejsca do jedzenia, picia, odkrywania na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Ponad dekadę pisała recenzje kulinarne do „Gazety Wyborczej”, jej teksty ukazały się także w magazynach: „Smak”, „Polityka”, „Slow”. Działa m.in. w kolektywie Szychy na Szychcie pomagając chefom z regionu organizować imprezy kulinarne i pop-upowe kolacje. Prowadząca Klub Książki Kulinarnej na BioBazarze w Katowicach. Ambasadorka takich wydarzeń jak Fine Dining Week, Restaurant Week oraz World Class Coctail Week.

data: 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 17.00
miejsce:
Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza