Tychy: rodzinny spacer historyczny po Starych Tychach

Sobotnie i czwartkowe letnie popołudnie warto spędzić, wędrując po zakamarkach najstarszej części Tychów śladem ich tajemnic z przeszłości.

Możliwość zestawienia ze sobą dwóch światów: obecnych Tychów i czasu, kiedy władzę na tym terenie sprawowali książęta von Pless. To wędrówka za tym, co minęło i co nie wygląda już tak, jak jeszcze ponad sto lat temu.

Spacerując ulicami Starych Tychów, przyglądając się miejscom, budynkom, detalom, porównując przeszłość i teraźniejszość, uczestniczki i uczestnicy wspólnie odkryją to, co dziś niewidoczne dla oka, a co stanowiło codzienność dawnych mieszkanek i mieszkańców.

data: 22 lipca 2023 (sobota), godz. 16.00–18.00 i 3 sierpnia 2023 (czwartek), godz. 17.00–19.00
miejsce zbiórki: pl. Wolności (pod Pomnikiem Powstańca Śląskiego), Tychy
prowadzi:
Agata Berger-Połomska i Natalia Sitko
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/wzrok-tez-moze-podrozowac/

https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/wzrok-tez-moze-podrozowac-2/

 

Dej pozōr tyż:  VIII edycja Konkursu Wiedzy o Regionie "Silesia Incognita"

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza