Tychy: Muzeum Miejskie szuka pamiątek po FSM

50 lat z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach, czyli Muzeum Miejskie w Tychach zbiera wspomnienia i przedmioty osób związanych z dawną tyską FSM i obecnym Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland.

Jesteś związany/-a z tyską FSM? Pracowałeś/-aś w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych Zakład Nr 2 w Tychach? A może pracujesz obecnie w tyskim przedsiębiorstwie Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland? Opowiedz nam, jak tu było i jest. Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia.

fot. Dwumilionowy Fiat 126p, fot. Zygmunt Wieczorek, 1985, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

Muzeum Miejskie w Tychach poszukuje osób dawniej i obecnie związanych z Fabryką Samochodów Małolitrażowych Zakład nr 2 w Tychach (dziś: Fiat Auto Poland/Stellantis/FCA Poland), które zechcą podzielić się opowieścią o pracy, ludziach, wydarzeniach oraz posiadają w rodzinnych zbiorach takie obiekty, jak: dokumenty, fotografie, czy pamiątki z logo FSM.

fot. Montaż konstrukcji stalowej tłoczni, fot. autor nieznany, 1973, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 Celem Muzeum Miejskiego w Tychach jest zebranie jak największej liczby opowieścipomogą one w poznawaniu historii miasta, której niewątpliwą częścią był FSM Zakład nr 2. Chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców, wydając publikację podsumowującą 50 lat działalności tego przedsiębiorstwa, które nadało kształt południowej części miasta Tychy.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

kontakt:
Agata Berger-Połomska (Dział Historii Miasta):
tel. 32 327 18 20–22, wew. 30, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl

fot. Montaż pierwszych konstrukcji stalowych hali nr 1 – Spawalni, fot. autor nieznany, 1973, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Dej pozōr tyż:  Prezydenci miast województwa śląskiego i europoseł Kohut apelują do prezydenta Dudy

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza