Ruda Śląska: premiera “Małej Szczigi z Karmańskiego”

Już 29 października 2023 /niedziela/ godz. 17.00 premiera – MAŁEJ SZCZIGI Z KARMAŃSKIEGO – spektaklu familijnego od 6 roku życia.

Spaktakl pod patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska Michała Pierończyka

Bilety w cenie: 25 zł  

REZERWACJA: tel. 32 248 62 40, e-mail: bilety@teatrrudasl.pl 

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Scenariusz i reżyseria: ZBIGNIEW STRYJ

Nuda to okropna rzecz… a jeśli nudzi się dziecko, a do tego w wakacje, to już wszystkiego można się spodziewać… 
Mało Szcziga, dziołszka z Karmańskiego, nudzi się zawsze. Bo tak ma. Rzadko bywa zadowolona i uśmiechnięta. Ale… lek na nudę, jakim jest przygoda, czai się za rogiem. A właściwie… w chlewiku, bo w nim mieszkają duszki… Mało tego, posiadają wehikuł czasu. To zaczarowany pojazd, którym można podróżować w przeszłość i w tajemnicze miejsca…

I tak dzieje się w naszej opowieści. Bajkowe postaci, niezwykłe osoby z kart historii, zaskakujące sytuacje, a do tego dużo humoru i piosenki. To bajka dla małych i dużych, osadzona w realiach śląskich. Opowieść, która w fantastycznych zdarzeniach, nienachalnie, przemyca wiedzę o naszej małej ojczyźnie. Z nutą nostalgii przywołuje, zapomniane często, śląskie skarby. Oj! Nudno nie będzie! Tego możecie być pewni.
Wspaniała obsada i realizatorzy, znani już z poprzednich produkcji ŚTI, gwarantują dobrą zabawę i miło spędzony czas w teatrze. Zapraszamy!


Obsada: Anna Białoń, Magdalena Chrostek, Agata Śliwa, Jakub Podgórski, Krzysztof Wierzchowski, Jan Woldan

Asystentka reżysera: Anna Białoń
Scenografia: Magdalena Chrostek
Choreografia: Magdalena Ołdziejewska
Muzyka: Patryk Ołdziejewski
Kostiumy: Dorota Zeliszek

Dej pozōr tyż:  O językowych mitach, Kochanowskim i ślōnskij gŏdce

– – – – – – – – – 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza