Tychy: Jak szukać przodków w archiwach?

Kolejna odsłona cyklu „Mozaika górnośląska” to spotkanie z Kamilem Kartasińskim, historykiem, doktorantem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i autorem książki „Odszukaj dziadka w…”, a tematem przewodnim będą genealogiczne poszukiwania.

Coraz więcej osób poszukuje informacji o swoich przodkach, chcąc odtworzyć drzewo genealogiczne rodziny lub biogram wybranej postaci. Wielu z nas jednak nie wie, od czego te poszukiwania zacząć, do jakich archiwów się udać i jakie informacje można znaleźć w bazach internetowych. Będzie mowa m.in. o archiwaliach zawierających informacje o Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska walczącej w trzech powstaniach śląskich, Armii Krajowej i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a także Wehrmachcie, do którego w latach II wojny światowej powołanych zostało wielu Ślązaków.

Kamil Kartasiński pracuje nad książką o Polakach w Wehrmachcie i poszukuje osób, które podzielą się swoimi wspomnieniami i materiałami dotyczącymi swoich przodków, którzy służyli w wojsku niemieckim podczas II wojny światowej. Do poszukiwań archiwalnych zachęcał również podczas rozmowy w Polskim Radiu Dla Ciebie, której można posłuchać tu: https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-odszukaj-dziadka-w-czyli-gdzie-i-jak-szukac-informacji-o-przodkach/

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę „Odszukaj dziadka w…” w specjalnej cenie 20 zł.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Kamil Kartasiński – historyk, autor książki „Odszukaj dziadka w…”, w której znaleźć można wskazówki, gdzie i jak poszukiwać informacji o przodkach służących w wojsku na różnych frontach podczas I i II wojny światowej, a także walczących w Powstaniach Śląskich.

data: 14 listopada 2019 (czwartek), godz. 18.00
miejsce:
Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
gość:
Kamil Kartasiński
prowadzi: Agnieszka Ociepa-Weiss
wstęp wolny

Dej pozōr tyż:  Niy żyje Dariusz Dyrda

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza