Doktor Gabriel Tobor i Aleksander Lubina o planowanej edukacji językowej i środowiskowej
Klub Twórców Górnośląskich Karasol imienia Urszuli Nierady-Kwiatkowskiej
|
![]() |
Trzeciego sierpnia 2023 spotkali się panowie Gabriel Tobor i Aleksander Lubina, żeby wstępnie określić współpracę przy upowszechnianiu godki oraz edukacji regionalnej.
Zgodziliśmy się, że
- obecne uwarunkowania prawne umożliwiają edukację regionalną i językową w zapisach podstawy programowej zarówno w przedszkolach, szkole podstawowej, jak i w szkołach ponadpodstawowych oraz pozainstytucjonalnie w bibliotekach, domach kultury i stowarzyszeniach.
- W ramach uczenia się zorientowanego/skoncentrowanego na ucznia/uczniu (Learner Centred Learning/Teaching/Education) należy stosować metody projektu, edukacji rówieśniczej i międzypokoleniowej, uczenia się przez nauczanie (LdL/LbT), zintegrowanego uczenia się języka i przedmiotów ogólnokształcących (CLIL), uczenia się przez działanie (learning by doing) w praktyce lekcyjnej i pozalekcyjnej.
- Innowacje pedagogiczne oraz autorskie programy nauczania prowadzą do obowiązującej w oświacie indywidualizacji nauczania oraz do ubiegania się o granty i certyfikaty, w tym Europejski Certyfikat Innowacyjności w Nauczaniu/Uczeniu się Języka (ELL).
- Nauczanie/uczenie się języka (także w dwujęzycznym lub wielojęzycznym krajobrazie kulturowym) powinno odbywać się w oparciu o sprawdzonej jakości teksty, czyli przy wykorzystaniu tekstów/podręczników obudowanych (książka plus nagranie audio).
- Takimi materiałami są znajdujące się na liście lektur szkoły podstawowej i średniej: Mikołajek, Alicja w krainie czarów, Mały książę, Opowieść wigilijna, Hobbit, tam i z powrotem, mity greckie i Biblia.
- Uzgodniliśmy, że Klub Twórców Górnośląskich we współpracy z Fundacją Nauki i Kultury na Śląsku przeprowadzi konkurs na nauczanie/uczenie się godki przy zastosowaniu powyższych lektur po śląsku. Regulamin ogłosimy około 20 sierpnia 2023.
- Godka jest zjawiskiem intymnym, domowym i najlepszym środowiskiem dla niej stanowi rodzina w jej krajobrazie kulturowym – a więc w środowisku.
- Zasady, teorię i praktykę edukacji środowiskowej z materialnymi i niematerialnymi składowymi przybliżymy korzystając z dorobku autorytetów w tej dziedzinie.
- Ponieważ edukacja środowiskowa powinna przebiegać w przyjaznym krajobrazie kulturowym opublikujemy podstawy pedagogiki i metodyki ujęte w Paedagogii Silesianie. Umożliwimy także uczestnictwo w spotkaniach, warsztatach konferencjach.
- Poradnik do samodzielnego uczenia się/doskonalenia godki publikujemy na stronach wachtyrz.eu
- Rok szkolny 2023/24 zakończymy konferencją podsumowującą naszą pracę.
- Pan doktor Gabriel Tobor zobowiązał się do upowszechnienia tego działania wśród zainteresowanych wójtów, burmistrzów i prezydentów.
- KTG Karasol począwszy od sierpnia w każdy ostatni czwartek miesiąca zaprasza na spotkania, co by se pogodać po naszymu.
Punkty 1-14 omówimy w kolejnych publikacjach.