Tauron Nowa Muzyka Katowice już niebawem!

Już po raz siedemnasty Tauron Nowa Muzyka Katowice zaprasza do wspólnego ucztowania i świętowania w rytm najlepszych, najświeższych i najciekawszych dźwięków. W dniach 21 – 24 lipca czeka na nas spora dawka energii, występy rozgrzewające publikę do czerwoności oraz płonące podeszwy i to zarówno w katowickiej Strefie Kultury, Walcowni Cynku Szopienice oraz JAZBarze Muchowiec!

Tauron Nowa Muzyka Katowice od lat skupia wokół siebie wyjątkowych artystów. Wielokrotnie mogliśmy podziwiać występy, które wykraczały poza wszelkie ramy, zaskakiwały, wywoływały gęsią skórkę, pozwalały nam chillować na miękkiej trawie, wyciskały z nas siódme poty, czy porywały w szaleńczym tańcu. TNMK to nie tylko główne wydarzenie, ale również liczne “bifory” i “aftery” oraz wydarzenia towarzyszące, które dostarczają tylu niesamowitych emocji podczas okresu oczekiwania na kolejną edycję.

Mocny bas, awangardowe brzmienia, balet, taniec, performance, techno, rap, jazz, niesamowite widoki na wschód słońca wśród architektonicznych perełek na terenie dawnej kopalni “Katowice” wszystko to brzmi jak szalone tempo, jednak jest przemyślanym planem, który sprawdza się od lat i sprawia, że publika jeszcze długo po festiwalu dyskutuje o jego przebiegu oraz najciekawszych wystąpieniach. TNMK kieruje swój program nie tylko do wiernych fanów festiwalu, ale otwiera się również na nową publikę zapraszając m.in. Szczyla, czy Tymka.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 21- 24 lipca. Obecny line-up liczy już ponad 30 artystów, a organizatorzy obiecują, że nie powiedzieli w tej kwestii jeszcze ostatniego słowa. Zgodnie z tradycją koncert otwarcia Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się w czwartek, jednak tym razem nie w NOSPRze, ale na terenie Walcowni Cynku w Szopienicach, którą wypełni potężny bas, radykalne brzmienia i awangardowe konstrukcje dźwiękowe. Gwiazdą koncertu otwarcia 17. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice będzie The Bug.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

Kevin Martin, znany lepiej jako The Bug, lubuje się w gargantuicznym basie, koronkowo przyozdobionym mieszanką industrialnego hałasu i ulicznego brudu grime. Dzięki takim albumom, jak “Pressure” z 2003 roku, “London Zoo” z 2008 roku (debiut dla Ninja Tune) oraz „Angels & Devils” z 2014 roku, stał się doskonale rozpoznawalnym muzycznym bytem. Od samego początku kariery The Bug był zjawiskiem wyjątkowo niepokornym, przecierającym szlaki, po których inni artyści boją się stąpać. Twórczy chaos napędzał Kevina Martina przez dwie dekady działalności takich projektów, jak GOD, Techno-Animal, Zonal, czy King Midas Sound. Z chaosu narodził się również album „Fire”, wydany w 2021 roku nakładem Ninja Tune. 14 porywających nagrań wypełnia atmosfera sprzeciwu, gniewu i bombastycznie futurystyczne brzmienie. „Fire” nie pozostawia słuchacza obojętnym. W opinii wielu to niekwestionowany album roku.

https://youtu.be/eN9k6Dz1SX0

Kolejne dwa dni spędzimy w katowickiej Strefie Kultury, podczas których czeka na nas nie lada wyzwanie ułożenia trasy między scenami i koncertami w taki sposób, by usłyszeć te dla nas najciekawsze, by nie przegapić tych, których tak rzadko gościmy na polskich scenach. Powracający do koncertowania Moderat z najnowszym albumem, The Cinematic Orcherstra, Kollektiv Turmstrasse, a może Szczyl, Ralph Kaminski, czy Fisz Emade Tworzywo? Już na początku miesiąca lipca poznamy szczegółowy plan z podziałem na sceny.

The Cinematic Orchestra to formacja założona przez Jasona Swinscoe, a w ostatnich latach współtworzona także przez długoletniego przyjaciela i współpracownika Dominica Smitha, wypracowała unikalny styl na przecięciu jazzowej melancholii, sugestywności filmowych soundtracków i nowoczesnej elektronicznej produkcji.

Dej pozōr tyż:  Ślōnski tref w Rozkochowie (pow. krapkowicki)

Austriacki duet HVOB został odkryty na Soundcloud przez Olivera Koletzkiego, niemieckiego producenta muzyki house, który zaprosił ich na występ na festiwalu Melt. Niesamowite show zapoczątkowało błyskotliwą karierę grupy, nazywanej jednym z najlepszych liveactów na świecie. Duet tworzą wokalistka Anne Müller oraz Paul Wallner, a nazwa HVOB to skrót od „Her Voice Over Boys”. Do tej pory opublikowali 5 albumów studyjnych, z których najnowszy „Too” ukazał się wiosną 2022 roku. Ich twórczość oscyluje wokół rozmarzonych piosenek, łączących techno z electro popem.

https://youtu.be/XxSmY7VNaCk

Po trzech dniach pełnych muzycznych wrażeń przeniesiemy się w niedzielę do JAZBar Muchowiec. Podczas zakończenia Tauron Nowa Muzyka Katowice wystąpi m.in. Eagles & Butterflies. TNMK to cztery koncertowe dni, które pozostają w nas na wiele miesięcy, dostarczając niesamowitych wrażeń muzycznych i wizualnych, emocji oraz materiału do miłych wspomnień.

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska.

LINEUP:

Moderat / The Cinematic Orchestra / Anna Calvi / The Bug / / Skream / Fisz Emade Tworzywo / Ralph Kaminski / HVOB live / Kollektiv Turmstrasse / Red Axes / Donato Dozzy / SOTE / Andy Stott live / Rival Consoles / Trupa Trupa / Eagles and Butterflies / CATNAPP / Nilufer Yanya / Shards / .VRIL / Szczyli live  i wielu, wielu innych…

BILETY:

https://festiwalnowamuzyka.pl/kup-bilet-2022/

Magdalena Anna Duda

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza