Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024 – zapowiedź

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024 zbliża się wielkimi krokami, a może dla niektórych już galopuje! Rozpoczęcie 19. edycji nastąpi za 1,5 miesiąca, a od momentu ogłoszenia nazwisk pierwszych artystów, którzy zasilą skład tegorocznego festiwalu emocje tylko rosną.

Już po raz 19. spotkamy się w ramach Tauron Nowa Muzyka Katowice, a Strefa Kultury stanie się miejscem tanecznego maratonu tętniącego basem, wypełni wspaniałą atmosferą i pozwoli zanurzyć się w świat pełen muzycznych nowinek, ale i znanych hitów. “To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Wśród zapraszanych gości znajdują się również przedstawiciele muzyki współczesnej i awangardy” – piszą organizatorzy, podkreślając różnorodność za jaką cenimy ten festiwal.

Skład TNMK od lat zaskakuje, fascynuje i cieszy, mamy bowiem możliwość zerknięcia nie tylko na artystów z naszego podwórka, ale posłuchania również fenomenalnych zagranicznych perełek, które nie często goszczą na koncertach w naszym kraju. Festiwal oferuje zróżnicowany program na kilku scenach, dając nam możliwość poznania szerokiej gamy gatunków muzycznych, nieoczekiwanych połączeń, jednocześnie stale podnosząc sobie poprzeczkę w kwestii organizacji i programu, umacniając swoją pozycję nie tylko na mapie polskiej, ale i europejskiej. Przez ostatnie edycje mogliśmy uczestniczyć w występach, performance’ach, oglądać imponujące instalacje, ale również cieszyć się przestrzenią niespodziewanych i nieoczekiwanych miejscówek – jak w 2022 roku zabytkową Walcownią Cynku w Szopienicach, 2014 budynkach starej Fabryki Porcelany Śląskiej Giesche w Katowicach oraz Kościele p.w. św. Piotra i Pawła. TNMK słynie również z wydarzeń okołofestiwalowych – licznych Before i After Party organizowanych m.in. we Wrocławiu, czy Krakowie.

Dej pozōr tyż:  Joanna Schaffgotsch patrōnkōm szkoły w Kopicach!

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Połączenie nowoczesnych brzmień z historycznym dziedzictwem Górnego Śląska okazało się doskonałą receptą na sukces. Najlepszym dowodem na prawdziwość tych słów jest wciąż rosnąca publiczność festiwalu i spora liczba nagród – w tym tytuł Najlepszego Małego Festiwalu w Europie, przyznany przez European Festival Awards w 2010, 2012 i 2014 roku. O sukcesie tego festiwalu świadczy również grono jego stałych bywalców, którzy od kilkunastu lat uczestniczą w wydarzeniach, a niektórzy zabierają na nie nawet swoje pociechy.

Relację z Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 zobaczycie tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=QTJwZ8vz_Wg

Pierwszego dnia 20 czerwca program TNMK otworzy występ Roberta Henke, który jest jednym z głównych twórców Ableton Live, czyli oprogramowania, które od debiutu w 2001 roku na nowo zdefiniowało praktykę wykonawczą muzyki elektronicznej. Wykładał na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie, w Center for Computer Research in Music and Acoustics (CCRMA) na Uniwersytecie Stanforda oraz w Institut de Recherche et Cooperative Acoustique/Musique (IRCAM) w Paryżu. Jego instalacje, performansy i koncerty prezentowane były w Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu, Palazzo delle Esposizioni w Rzymie, Le Lieu Unique w Nantes, PS-1 w Nowym Jorku, MUDAM w Luksemburgu, MAK w Wiedniu, Palazzo Grassi w Wenecji, Galeria Sztuki Nowej Południowej Walii w Australii, KW Institute for Contemporary Art. Berlin, STRP Biennale w Eindhoven, a także na niezliczonych festiwalach, jak m.in. Unsound, CTM, MUTEK, Sonar, New Forms Festival.

Wydarzenie to będzie miało miejsce w placówce Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Jak informują organizatorzy: na scenie stanie pięć starych komputerów Commodore CBM 8032. Trzy z nich będą emitować dźwięk, jeden grafikę, a ostatni będzie sterować pozostałymi. Komputery z zielonymi ekranami będą zwrócone w stronę publiczności.

Dej pozōr tyż:  Łowy na wilki ze starych map i muzykant ze Zgonia w pułapce

Po koncercie otwarcia odbędzie się taneczne afterparty w Jazz Club Hipnoza oraz dawnym klubie Elektro.

TNMK powraca do scen, które na długo pozostały w naszych sercach i pamięci. Po kilku latach nieobecności klubowe brzmienia usłyszymy na Secret Stage, serwowane tutaj będą dark disco przez minimal i tech house po dubstep. Sceną, która serwować będzie najdłużej muzykę elektroniczną, to T-Mobile Electronic Beats Stage. Na ciekawe projekty możemy liczyć również na scenie zlokalizowanej w amfiteatrze, który żyje zupełnie wyjątkowym klimatem w trakcie tauronowych dni.

Piątek będzie stał pod znakiem kobiet! Róisín Murphy, Nosowska, Mimi Love, Kelly Moran oraz Jin Synth – to artystki, obok których występów nie można przejść obojętnie. Róisín Murphy gościła już na katowickiej scenie podczas 12. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice, porywając zebraną publikę w iście szaloną zabawę. Wokalistka, która zadebiutowała z zespołem Moloko, którego hity „Sing It Back” oraz „Time Is Now” nadal regularnie goszczą w audycjach radiowych, kontynuuje swoją karierę solową. Jak dotąd opublikowała 6 albumów studyjnych pod własnym nazwiskiem, z których pochodzą tak dobrze znane utwory, jak „Overpowered”, „Simulation” i „Let Me Know”.

Róisín Murphy – Overpowered

https://www.youtube.com/watch?v=ysIl0qMK1ps

Drugi festiwalowy dzień zamknie znany ze swoich niekończących się, fantastycznych setów Robag Wruhme, prawdziwy wyjadacz tauronowych wydarzeń, który do perfekcji opanował kontakt z publiką oraz umiejętność jej czytania. Po jego setach możemy spodziewać się nieoczekiwanych połączeń i remiksów, jak i jego własnych produkcji.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 26.05.2023

Sobotę przejmą m.in.Clark, Pachanga Boys, Bicep, Martin Kohlstedt.

Pachanga Boys to supergrupa, którą w 2009 roku powołali Aksel Schaufler (Superpitcher) oraz Mauricio Rebolledo (Rebolledo). Wspólny projekt artystów z Niemiec i Meksyku kultywuje wrażliwość na miłość, radość, wzruszenie życiem i to, co w nim niezwykłe. Ich podejście najlepiej tłumaczy nazwa wspólnego labelu: Hippie Dance. Od ponad dekady Pachanga Boys są synonimem epickich, ponadczasowych setów DJ-skich, produkcji, ekscytujących kooperacji, jedynych w swoim rodzaju remiksów i niezrównanego stylu, który zainspirował nowe pokolenia i jest doceniany przez kultowe marki, takie jak Renault, Chanel, dom mody Margiela i wiele innych. Ich singiel „Time” jest już ponadczasowym klasykiem muzyki klubowej. Projekt Pachanga Boys to ekskluzywne i wyjątkowe doświadczenie, prezentowane w wyselekcjonowanych miejscach i sceneriach.

Pachanga Boys – Time

https://www.youtube.com/watch?v=eSqUIEgJtvk

Do tej pory poznaliśmy pełny skład oraz Timetable dla Secret Stage oraz T-Mobile Electronic Beats Stage, by poznać kolejne musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość.Program festiwalu liczy już 45 projektów artystycznych, a wciąż nie jest to jeszcze koniec ogłoszeń!

W sprzedaży dostępne są nadal karnety dwudniowe oraz bilety jednodniowe. Bilety znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia

https://festiwalnowamuzyka.pl/kup-bilet-2023/

Magdalena Anna Duda

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza