Śpiewać każdy może, a biblioteka jest tego najlepszym przykładem

Już po raz trzeci pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej zaśpiewali kolędę po śląsku oraz stworzyli do niej teledysk. Zaczęło się w 2021 roku, kiedy w bibliotecznym studio nagraniowym rozbrzmiały pierwsze dźwięki piosenki świątecznej nucone przez nasze koleżanki. Dzięki temu stworzył się pomysł, aby każdego roku podzielić się z czytelnikami kolędą, która zostanie stworzona przez pracowników od początku do końca. Jest to również forma podziękowania za wsparcie wśród rudzkiej, ale i nie tylko, społeczności. Każdy tekst kolędy jest napisany w języku śląskim, promując tym samym wartości regionalne. Miejska Biblioteka Publiczna ma już na koncie bożonarodzeniowe pieśni takie jak “Dzisioj w Betlyjce” (Dzisiaj w Betlejem) i “Lyg Bog w Żłobie” (W żłobie leży). W tym roku wybór padł na „Przydeptali do Betlyjki” (Przybieżeli do Betlejem). Wraz z melodią, która wprowadza słuchaczy w świąteczny nastrój oraz teledyskiem, który powoduje uśmiech na ich twarzach, Rudzka Książnica śle wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Spokoju ducha w gronie najbliższych, a także spędzenie świątecznego czasu z dobrą książką w ręku. Niech pozytywna energia gości nie tylko w święta, ale i w całym Nowym 2024 Roku!

Linki do naszych kolęd:

„Dzisioj w Betlyjce” https://youtu.be/XpYTHxj6uk0?si=ujhqRKAE8BTBpaWs

„Lyg Bog w Żłobie” https://youtu.be/4NjNqvsYPK8?si=PuC08YLgIcTKZ70T

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

„Przydeptali do Betlyjki”  https://youtu.be/eU-CG69R5lo?si=9BxCoaXF27ged3x0

Dej pozōr tyż:  Piotr Masłowski: Friuli fiu fiu

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza