Śladem dwóch hut. Szlak spacerowy po Chorzowie już gotowy

  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaprasza na spacery po miejskim, hutniczym szlaku spacerowym„Śladem Dwóch Hut”.
  • Trasa szlaku wiedzie przez 8 miejskich lokalizacji związanych w różny sposób z metalurgicznymi tradycjami miasta.Na trasie znajdziemy 4 murale inspirowane hutniczym dziedzictwem.
  • Do przejścia jest 6,6 kilometra. Trasę warto pokonać słuchając 8 podcastów, które prowadzą po szlaku. To niemal 1,5 godzin opowieści (tyle mniej więcej zajmuje spacer), które odkryją przed słuchaczami bogactwo wątków – wielkie i małe historie z Chorzowa.
  • Trasę szlaku i podcasty znajdziemy na stronie internetowej muzeumhutnicwa.pl w zakładce „Projekty”. Dźwiękowe nagrania dostępne są również
    w najpopularniejszych serwisach podcastowych.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończyło prace nad miejskim, hutniczym szlakiem spacerowym – „Śladem Dwóch Hut”. Trasa obejmuje osiem lokalizacji. Na projekt składają się cztery murale, których projekty wybrano w zorganizowanym przez Muzeum konkursie. Wykonał je Karol Kobryń, absolwent ASP w Katowicach. Po trasie szlaku prowadzą  dźwiękowe spacery w formie podcastów, animowane archiwalne zdjęcia i wirtualna odsłona szlaku dostępna na stronie internetowej Muzeum (muzeumhutnictwa.pl). Projekt zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów.

Hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami dlatego zarówno pamięć mieszkańców, jak większość ulic, placów i budynków jest w Chorzowie naznaczona hutą. Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu zapomnianego pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Dodaje – Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków. Pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który niejednokrotnie był areną wielkich wydarzeń. Miasto możemy czytać jak książkę, jeżeli znamy język, którym do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale, które powstały w ramach projektu są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści.

Więcej na:https://muzeumhutnictwa.pl/sladem-dwoch-hut/

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Tydzień śląskiej nauki w Europarlamencie, czyli Śląsk w Europie 3.0!

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza