Smog kontra oczy. Jak się przed nim chronić? [EKSPERTKA ODPOWIADA]

Smog kontra oczy. Jak się przed nim chronić? [EKSPERTKA ODPOWIADA]

Smog, który szczególnie daje się we znaki w zimie, negatywnie wpływa na cały nasz organizm. Konsekwencje nieczystego powietrza wpływają nie tylko na układy oddechowy, krążenia oraz ośrodkowy układ nerwowy, ale także na nasze oczy. Na pytania w jaki sposób, a także jak je chronić przed negatywnym działaniem odpowiada lek. okulista Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.

Smog, zgodnie z definicją z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, to są wszystkie chemiczne, fizyczne lub biologiczne czynniki zmieniające naturalny skład atmosfery. Najczęściej występujące zanieczyszczenia to pyły zawieszone zawierające różne związki chemiczne, metale ciężkie i gazy: tlenki azotu, dwutlenek siarki, ozon, czy tlenek węgla. Ich połączenie oraz znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia.

– To czynniki, które przyczynić mogą się do pojawienia, alergii, wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub niewydolność układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), czy pojawienie się cukrzycy. Smog wpływa także na nasz wzrok – mówi lek. okulista Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Jednym słowem: mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

– Dla narządów wzroku szczególnie szkodliwy jest pył PM10 – będące częścią smogu cząsteczki o średnicy poniżej 10 μm – który drażni i wysusza aparat ochronny oka, powodując nadmierne parowanie, wysychanie lub upośledzenie produkcji łez. W efekcie prowadzi to do ryzyka pojawienia zespołu suchego oka lub stanu zapalnego powierzchni oka, które manifestują się na przykład  stanem zapalnym brzegów powiek, nieprawidłowym przyleganiem powiek do gałki ocznej, czy zaburzeniami mrugania – mówi lek. okulista Justyna Krowicka.

Aparat ochronny oka to ​​bardzo ważna część naszego narządu wzroku (należą do niego powieki wraz z łukami brwiowymi i rzęsami, spojówki powiek i gałki ocznej oraz narząd łzowy), która zapewnia stałą ochronę gałki ocznej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Aparat ochronny oka pomaga także w usuwaniu skutków smogu poprzez zwiększenie częstości mrugania i zwiększeniu produkcji łez.

–  Łzy, które składają się z warstwy wodnistej, tłuszczowej oraz śluzowej,  pełnią bardzo ważne funkcje dla oka: nawilżają i chronią przed infekcjami i mikrourazami. Kiedy jest ich za mało lub ich skład nie jest odpowiedni, aby nawilżać oko, a do tego może prowadzić smog, pojawiają się problemy. Te związane z wysychaniem spojówki, rogówki, w konsekwencji prowadzą do sporego dyskomfortu: uczucie kłucia,  piasku w oku, ciała obcego w oku, nadmiernego zmęczenia lub zaczerwienienia oka, czy bólu. Rozwiązaniem pierwszego wyboru są preparaty uzupełniające tzw. sztuczne łzy, zwłaszcza z kwasem hialuronowym. Ważne, aby stosować je regularnie, nawet kilka razy dziennie. Jeżeli jednak nie przynoszą one wyraźnej ulgi należy skonsultować się z okulistą, ponieważ zespół suchego oka może mieć także inne przyczyny niż te związane z jakością powietrza – radzi specjalistka z kliniki okulistycznej Gemini w Ostrawie. 

 Jak chronić się przed smogiem?
1. Jeżeli tylko to możliwe w okresie jego nasilenia unikać przebywać na zewnątrz i pozostać w domu. Szczególnie dotyczy to osób o wzmożonej wrażliwości na działanie pyłów: kobiet w ciąży, osób starszych dzieci oraz wszystkich osób z chorobami dróg oddechowych i serca. Uważać powinny także osoby aktywnie uprawiające sport, ponieważ wysiłku dochodzi do zwiększonej wentylacji, co oznacza większą ilość pyłu docierającego do płuc.

2. Nosić okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne z atestowanym filtrem UVA i UVB lub soczewki kontaktowe (najlepiej jednodniowe i te, które nie mają przeciwwskazań do używania w trakcie smogu)

3. Pić dużo wody, co zwiększa produkcję łez

4. Używać regularnie kropli do oczu

5. W domu korzystać z oczyszczaczy powietrza.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza