Ślōnsko-czeski FEST literacko-muzyczny we Parku Ślōnskim

Już we nojbliższŏ sobota, 21 moja 2022, we Parku Ślōnskim w Chorzowie wielgi ŚLŌNSKO-CZESKI FEST literacko-muzyczny. Łōńskego roku po rŏz piyrszy we Rebel Garden Cafe w Parku Ślōnskim (wele wchodu do ZOO) bōł krzest ksiōnżki ôd Františka KotletyUnderground“. Literacki event na wolnym lufcie trefiōł. Bōło moc autorōw, kupa ksiōnżek, a ludzie mieli szpas z nietypwego wydarzyniŏ, jakim je krzest… ksiōnżki.

Po tym sukcesie latoś we Rebel Garden ôd Darka Zalegi społym ze wydŏwnictwym Silesia Progress naszykowali jeszczy wiynkszy fest. Bydzie i literatura, i dwa krzty, a na kōniec ślōnski blues we nojlepszym stylu. A wszystko za friko. No chyba że zicniecie sie na piwo abo kafej w Rebel Garden – do czego zaprŏszōmy, bo tyn ślōnsko-czeski event je naszykowany bez jakiygokolwiek grantu.

Sam mŏcie program:

16.00 – krzest ślōnskigo wydaniŏ ksiōnżkiPippi Långstrump” Astrid Lindgren, kerŏ ukŏzała sie we tym tydniu. Rafał Szyma (tumacz ksiōnżki) a Mirosław Syniawa (redachtōw wydaniŏ, ale co nojważniejsze, maestro tumaczyń poezyje na ślōnski) bandōm ôsprawiać o synsie przekłŏdaniŏ na ślōnski klasyki światowej literatury.
17.00 – Monika Kassner a Sabina Waszut bydōm szukać ôdpowiedzi na pytaniy: “Je Ślōnsk wert ôpowieści?
18.00 – Anna Bączek-Lieber, lektōrka audiobooka do ślōnskigo wydaniŏ “Pippi Långstrump” przeczytŏ kōnsek ksiōnżki.
18.30 – krzest “Underground. Rebelia” ôd Františka Kotlety. Po krzcie ze autorem ô tej ksiōnżce i niy yno gŏdać bydzie Szymon Szwajger. Tumaczyniy gŏdki Ilona Gwóźdź-Szewczenko.
19.30 – kōncert ôd Marka “MacCarrona” Motyki społym ze Tomaszym Bieńkym a Jackym Raciborskim: ślōnski blues nojlepszego zortu (Burns i niy yno).
Na trefie bydzie szło bez cołki czo prosić ô unterszrifty ôd wszystkich autorōw, kupić ksiōnżki ôd Sabiny Waszut, a ze wydŏwnictw Silesia Progres, Prasa i Książka Grzegorza Grzegorka, Książkowe Klimaty (ôd inkszych czeskich autorōw).
Plac: Rebel Garden Cafe w Parku Ślōnskim
Kiej: 21 moja 2022 (sobota) ôd sztwortyj
Detale znojdziecie na plakacie a sam: https://www.facebook.com/events/542191817317904

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza