Ślōnsk solidarny! Nowa akcja społecznościowa na Facebooku

Najpierw fala hejtu wylała się na lekarzy i pielęgniarki. Niszczono ich samochody; “życzliwi” sąsiedzi zostawiali w drzwiach czy za wycieraczkami aut karteczki, które dosadnie wyrażały stosunek do medyków. Potem drastycznie zaczęła rosnąć liczba zarażonych górników.

Hejt przybrał postać tsunami, a obiektem nienawiści staliśmy się my wszyscy – mieszkańcy Śląska. I dlatego teraz, w tej trudnej i dramatycznej dla nas sytuacji, powinniśmy pokazać, że jesteśmy razem – niezależnie od poglądów politycznych, statusu społecznego czy wykształcenia.

Pokażmy jedność całego regionu, pokażmy jedność naszej małej Ojczyzny. Temu celowi ma służyć wspólna akcja Ślōnskij Ferajny i Senatora Marka Plura “Szafnymy, poradzymy”. Nagraj i opublikuj króciutki filmik, w którym wyrażasz swoje poparcie dla górników, lekarzy i pielęgniarek; w którym pokazujesz, że jesteś ze Śląska i się tego nie wstydzisz; że jesteś dumny ze swojego pochodzenia, z tego, że mieszkasz na Śląsku. Koniecznie użyj hasła #SZAFNYMY-PORADZYMY Pokŏżmy, że sōm my wszyjscy cuzamyn.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Śląski handmade w M1 Zabrze

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza