Śląskie wydarzenie w środę w Sejmie

Już w środę, 31 stycznia 2024, w Warszawie odbędzie się pokaz specjalny monodramu Teatru Korez – Mianujom mie Hanka. To sztuka o skomplikowanej historii pogranicza, widzianej oczami Ślązaczki. Europejska premiera tego spektaklu miała miejsce przed rokiem w Brukseli i stał za nią również europoseł Łukasz Kohut, który mówi:

“Bogactwo Śląska wynika z wyjątkowej tożsamości i kultury, którą chcemy się dzielić w Polsce i w Europie. Ważne jest, aby polscy parlamentarzyści mieli bezpośrednią możliwość poznania ślonskij godki w praktyce – tuż przed głosowaniem w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny. Nasze śląskie dziedzictwo idealnie wpisuje się w europejską wielokulturowość, która jednoczy przecież różne tożsamości. Polska po 15 października to Polska, która nie wyklucza – czas na śląskie katharsis w Warszawie!”

Pokaz spektaklu Teatru Korez odbędzie się w sali kolumnowej Sejmu o godzinie 17:00.

źródło: https://teatrkorez.pl/

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu prosimy o informację na adres mailowy: a.gruca@lukaszkohut.pl

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Dej pozōr tyż:  Zielony Śląsk wg Piotra Drzewieckiego

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza