Śląskie kino przemówiło – Silesia Movie
Wszystkie produkcje na serwisach streaming`owych odhaczone? Jest alternatywa!
Stowarzyszenie Opowiadamy wydało zbiór czterech niezależnych krótkometrażowych filmów o tematyce śląskiej. Wyreżyserował je Mateusz Pawełczyk, udział wzięli aktorzy-amatorzy. Są to prawdziwie społeczne produkcje, gdyż wszyscy realizatorzy oraz odtwórcy ról uczestniczyli w nich wolontaryjnie. Pozyskane niewielkie dotacje i granty były przeznaczane na zakup kostiumów, rekwizytów lub na uzupełnienie niezbędnego sprzętu filmowego. Samo wydanie zostało sfinansowane przez odbiorców na zrzutce o której Państwa informowaliśmy.
Tytuł wydania DVD w formie digipack to: Silesia movie – Konflikty Śląskie 1919-1921-XX/XXI-2021. To produkcje mówiące o sytuacjach spornych i konfliktach na Górnym Śląsku w podanych latach. Samo movie w oprawie graficznej jest przed cieniem z jego onetyczną wymową- czyli „mówi” właśnie, jako głos śląska wyrażany w tych filmach.
Pierwsza z produkcji to „Konflikt Oleski dokumantalnie”. Jego wersja fabularna była już na wielu pokazach, dostępna była jako dodatek do książki „Opowiadane Dziedzictwo”. Tym razem sceny fabularne zostały uzupełnione o wyjaśnienia prowadzącego wydarzeń roku 1919 w okolicach Olesna. Kolejne dwie produkcje to premiery. Pierwsza z nich „Kim byłem, jestem, będę” to swego rodzaju kontynuacja tematu z Konfliktu Oleskiego. Wojna domowa z 1921 roku zmusza zakonnika z Borek Wielkich do ucieczki przed przemocą. Jednak pod wpływem trzech kobiet: napotkanej kobiety oraz patronek Śląska: św. Anny oraz św. Jadwigi Śląskiej wyrusza w drogę od kościoła św. Anny na górę św. Anny by pomóc rannym i wszystkim napotkanym. Film ten został dofinansowany ze środków samorządu województwa opolskiego.
„Jak przy piyrzu czyli nienawistna siódemka” znacząco zmienia tematykę. Tym razem na pierwszy plan wychodzi zwyczajna ludzka zazdrość. Wszystko to z tradycyjnym skubaniym piyrza oraz różnymi nawiązaniami do regionu i popkultury. Po akcji dziejącej się sto lat temu oraz tej na przełomie wieków przenosimy się do współczesności (choć pierwszy z filmów już się do niej odwoływał). Suchy Utopek to opowieść o mitologicznych śląskich stworach, które przez degradację środowiska naturalnego przez człowieka, są zmuszone do ataku na ludzi po latach przerwy. Utopek walczy o retencje wody, Południca o niezanieczyszczanie środkami chemicznymi pól i okolic, Bebok poucza śmiecące dzieci a wiedźma postanawia je porywać by opamiętać rodziców pozbawiając ich… 500+ 😉
Wszystkie filmy poza jednym reżyserem i produkcją przez Stowarzyszenie Opowiadamy łączy tematy Śląska, ponadto w każdej z filmowych przygód zagrali: Sylwia Pietruszka oraz Adrian Schulz. Podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym jednorazowo i prawie za każdym razem. Pomimo braku takich środków jak na filmy kinowe i zysków z produkcji- grupa zapaleńców tworzy filmy osadzone lokalnie, starając się rozwijać i ratować kulturę regionu. Samo nic się nie zrobi, dlatego zawsze można wesprzeć w kolejnych produkcjach lub dystrybucji obecnych. Wachtyrz wspierający informacyjnie tym razem jest również oficjalnym patronem- dzięki czemu możemy również przekazać część nakładu na nagrody dla naszych czytelników! Konkurs poniżej, a już za jakiś czas znajdą Państwo u nas recenzje.
Dwie z produkcji są dostępne również online na YouTube Stowarzyszenia Opowiadamy. Po te premierowe zachęcamy do sięgnięcia w wielu bibliotekach, na liście wciąż pojawiają się kolejne biblioteki gdzie dociera to DVD. Jako pierwsze otrzymały je już Oleska Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Austriacka w Opolu. Oprócz samych filmów znajdzie się tam również książeczka z kadrami z filmów oraz krótkie wyjaśnienia lub opisy. Warto wspierać regionalną sztukę i kulturę oraz z niej korzystać! Nic tak nie motywuje twórców jak informacje o zainteresowaniu ich pracą.
Kanał na YT: https://www.youtube.com/channel/UC2BL5cGh71RV6-djrWCbUww
Profil na FB: https://www.facebook.com/stowarzyszenieopowiadamy
Wkrótce na naszym profilu konkurs, w którym będzie można wygrać te płyty DVD.