Śląsk w Europie – Wachtyrz przepytuje kandydatów przez wyborami – czego dokonali zawodowo i społecznie? [CZĘŚĆ 4]

W niedzielę wybory. Kogo powinni wybrać Ślązacy? Kto będzie nas godnie reprezentować w europarlamencie?

Marcin Musiał przygotował dla Wachtyrza rozmowy z kandydatkami i kandydatami do europarlamentu. Nasz portal jest jedynym miejscem, gdzie możecie ich posłuchać obok siebie. I wybrać właściwą osobę i listę.

 

➡W czwartej części rozmów pytamy o to, czego kandydatki i kandydaci dokonały w dotychczasowym życiu zawodowym i społecznym.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 

Nasze zaproszenie przyjęli (kolejność wg rozlosowanych nr list wyborczych)
➡Łukasz Kohut ↘ Wiosna Biedronia
➡Renata Caban ↘ Koalicja Europejska -. Nowoczesna
➡Marek Plura poseł do Parlamentu Europejskiego ↘ Koalicja Europejska – Platforma Obywatelska
➡Konrad Mrozowski ↘ Lewica Razem
➡Aleksandra Jelonek ↘ Kukiz’15 –  Ślonzoki Razem

 

*Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury, mieszka w Katowicach. Na portalu wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej.

Dej pozōr tyż:  Wokalistka ze Ślōnska ze Czeskim Słowikym 2021

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Marcin Musiał (ur. 1988) – humanista zaangażowany, Ślązak, literaturoznawca, bloger “tylko burak nie czyta”, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym i dwóch samorządowych programów dla śląskiej kultury. Współautor (razem z Moniką Rosą) książki "Kiedy umrze ślōnsko gŏdka". Na portalu Wachtyrz.eu pisze o swoich pasjach – Śląsku, literaturze, polityce i piłce nożnej. Pochodzi z Żor, mieszka w Katowicach.

Śledź autora:

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza