Silesia Incognita 2024 – ostatni dzwonek na zgłoszenia

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje ósmą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwyciężczynie i zwycięzcy, dzięki Patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, Posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencjipojadą do Parlamentu Europejskiego. Na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska czekamy jeszcze tylko do 10 stycznia 2024 roku.

 

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczennic i uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczennice i uczniów starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. filmu, audycji radiowej lub podcastu, reportażu, miniprzewodnika, prezentacji lub bloga) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorek i autorów 30 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 24 lutego 2024 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

Piąty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a Patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorów znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez Patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego! Na pozostałe finalistki i finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe, także możliwość skorzystania z wycieczki regionalnej z przewodnikiem. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

 

termin przyjmowania zgłoszeń: do 10 stycznia 2024

ogłoszenie wyników pierwszego etapu: 24 stycznia 2024

finał i wręczenie nagród: 24 lutego 2024 w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7

 

więcej o konkursie: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2024/


regulamin:
https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/11/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2024_regulamin.pdf


materiały pomocnicze:
https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/11/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2024_materialy_pomocnicze.pdf

 

spis powtarzających się tematów: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2024_spis_powtarzajacych_sie_tematow.pdf

 

instrukcja dla uczestniczek i uczestników: https://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2023/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2024_instrukcja_dla_uczestniczek_i_uczestnikow.pdf

 

 

informacje:
w kwestiach merytorycznych:
Marcin Melon
(Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)

e-mail: marcinmelon1979@gmail.com

w kwestiach organizacyjnych:
Natalia Sitko (Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: konkurs@muzeum.tychy.pl

 

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

Dej pozōr tyż:  Marsz Autōnomije 2024

patron honorowy:
Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

fot. Artur Pławski / materiały Muzeum Miejskiego w Tychach

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza