Silesia Incognita 2020 – 96 zgłoszeń

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje czwartą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwycięzcy, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi Parlamentu Europejskiego IX kadencjipojadą do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

W miniony piątek, 13 marca 2020 roku, zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Silesia Incognita. Dziękujemy drużynom i nauczycielom-opiekunom za wszystkie prace. Na konkurs wpłynęło 49 zgłoszeń drużyn z 40 szkół z 21 miejscowości: 96 uczniów przygotowanych przez 42 nauczycieli, z czego 8 nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! Uczniowie i nauczyciele zgłosili się z: Bielska-Białej (1 drużyna z 1 szkoły), Bierunia (1 drużyna z 1 szkoły), Bojszów (1 drużyna z jednej szkoły), Bytomia (4 drużyny z 3 szkół), Czechowic-Dziedzic (1 drużyna z 1 szkoły), Dąbrowy Górniczej (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (3 drużyny z 3 szkół), Głogowej (2 drużyny z 1 szkoły), Grodźca (1 drużyna z 1 szkoły), Jastrzębia Zdroju (2 drużyny z 2 szkół), Katowic (8 drużyn z 6 szkół), Marklowic (2 drużyny z 1 szkoły), Mikołowa (1 drużyna z 1 szkoły), Mysłowic (3 drużyny z 2 szkół), Rudzicy (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (5 drużyn z 4 szkół), Świerklańca (1 drużyna z 1 szkoły), Świętochłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Tychów (7 drużyn z 6 szkół), Zabełkowa (1 drużyna z 1 szkoły) i Zabrza (1 drużyna z 1 szkoły).

Teraz czas na pracę jurorów, którzy wyłonią 30 najwyżej ocenionych prezentacji poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Wśród jurorów: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”). Wyniki pierwszego etapu podamy 26 marca 2020 roku – ze względu na obecną sytuację nieco później niż planowaliśmy, za co przepraszamy wszystkich zainteresowanych, prosząc jednocześnie o wyrozumiałość.

Dej pozōr tyż:  „Jednoaktówka po śląsku” po raz 11.

Kolejny etap to zmagania finałowe, podczas których czekają nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji! Wszyscy mamy nadzieję, że będziemy mogli się spotkać jeszcze wiosną.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą własnego regionu, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zaprosiliśmy uczniów starszych klas szkół podstawowych (V–VIII) z województwa śląskiego.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie będzie podlegać wiedza autorów 30 najwyżej ocenionych prezentacji – podczas zmagań finałowych czekają nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

Tym razem patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, poseł Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Nagroda główna, ufundowana przez patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli! Na pozostałych finalistów czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

Dej pozōr tyż:  Tychy: Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą

ogłoszenie wyników pierwszego etapu: 26 marca 2020

finał i wręczenie nagród: Uwaga! O nowym terminie finału poinformujemy za pośrednictwem strony internetowej Muzeum Miejskiego w Tychach, Szkoły Podstawowej nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach oraz mediów społecznościowych.

więcej o konkursie: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2019-2020/

regulamin: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_regulamin.pdf

materiały pomocnicze:
http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2019/12/muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2020_materialy_pomocnicze.pdf

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

patron honorowy:
Łukasz Kohut, poseł Parlamentu Europejskiego IX kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza