Rybnik: Prometeusz zaskoczył na INDUSTRIADZIE 2021

Na co dzień Zabytkowa Kopalnia Ignacy opowiada, jak człowiek ujarzmił wodę w postaci pary wodnej. Podczas tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki przypomniano, w jaki sposób zdobył ogień. Widowisko „Prometeusz” zachwyciło uczestników INDUSTRIADY.

Święto Szlaku Zabytków Techniki za nami. INDUSTRIADA 2021 pokazująca industrialne dziedzictwo naszego regionu zawitała jak co roku do Rybnika. Zabytkowa Kopalnia Ignacy oprócz specjalnego zwiedzania kopalni, warsztatów kreatywnych, koncertu duetu Glass Duo, grającego na szklanej harfie, przygotowała na sobotni wieczór prawdziwy hit. Po zachodzie słońca między dwoma wieżami szybowymi rozegrało się mityczne widowisko akrobatyczno-taneczne. Słowo mityczne jak najbardziej słuszne, bowiem osnową spektaklu był mit o Prometeuszu, wielkim dobrodzieju ludzkości, który ukradł bogom ogień i ofiarował go ludzkości.

Spektakl opowiedział historię antycznego tytana bez słów, używając ruchu, światła, muzyki i sztuki aktorskiej, ale w akrobatycznym wydaniu. To wystarczyło, by zahipnotyzować publiczność. Paradoksalnie industrialny zabytek okazał się idealną scenerią dla greckiego mitu – cieszyła się koordynatorka INDUSTRIADY w Rybniku, Katarzyna Buchalik.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Realizatorem spektaklu był EVEREST PRODUCTIONA S.C. agencja artystyczna z Wrocławia.

Była to 12. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki w Zabytkowej Kopalni Ignacy. INDUSTRIADA to wyjątkowy festiwal – przekonywał Marek Gołosz, p.o. dyrektora tutejszej instytucji – świętujemy wówczas w zabytkach, którymi nie są zamki, pałace, szlacheckie dworki, a kopalnie, huty, fabryki, kolonie robotnicze w całym województwie śląskim. To w tych miejscach rodził współczesny świat, choć dziś możemy sobie z tego nie zdawać sprawy. Nasza Hoymgruba też jest wyjątkowa, bo tu zaczęła się rewolucja przemysłowa na ziemi rybnickiej, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Dej pozōr tyż:  Tychy: "Śnialnia. Śląski underground" w MMT

Podczas tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Zabytkową Kopalnię Ignacy odwiedziło 3500 osób.

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Jedyn kōmyntŏrz ô „Rybnik: Prometeusz zaskoczył na INDUSTRIADZIE 2021

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza