Rybnik: Muzyczne piątki w Zabytkowej Kopalni Ignacy

W każdy wakacyjny piątek Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza na zabawę z DJ’em, koncerty oraz warsztaty taneczne na zielonych terenach „Parku Pary”. Zrelaksuj się na leżaku lub tańcz w industrialnym otoczeniu podczas wyjątkowych wydarzeń tematycznych.

Wszystkie muzyczne piątki rozpoczynają się o godz. 19.00. W przypadku deszczowej pogody wydarzenia odbędą się w budynku nadszybia Kościuszko.

Wstęp wolny.

5.07 SIDOR x S-AGE – unikatowe spotkanie muzyki klasycznej i elektronicznej.

Tandem SIDOR x S-AGE tworzą Marcin Sidor i Szymon Herbuś aka S-AGE. Muzycy poznali się w AUKSO – Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy gdzie Marcin jest skrzypkiem, a Szymon reżyserem dźwięku. Ich płyta „Trap Violin Style” to spotkanie skrzypiec i elektroniki. Znane utwory najsłynniejszych kompozytorów trafiają na grunt elektronicznego beatu dając zupełnie nowe spojrzenie na muzykę klasyczną.

 

 

12.07 Zabawa taneczna w rytmie salsy

Salsa jest popularnym na całym świecie tańcem latynoamerykańskim o pochodzeniu karaibskim rozwiniętym szczególnie na Kubie i w Ameryce, tańczonym do muzyki również nazywanej salsą. Hiszpańskie słowo salsa oznacza sos lub smak, sugerujący pikantne i aromatyczne doznania. Tak przyprawione danie proponujemy Wam 12 lipca.

 

 

19.07 Irek Dziedzic Blues Project “Projekt Tadeusz Nalepa”

Zespół Irek Dziedzic Blues Project zaprasza na koncert pt. “Projekt Tadeusz Nalepa”. Śląscy muzycy postanowili oddać hołd Ojcu polskiego bluesa który jest naszą wizytówką w świecie muzyki. Tadeusz Nalepa nie bez przyczyny jest tak nazywany. Jego wieloletnia kariera to pasmo wielu sukcesów a utwory które skomponował są absolutnymi klasykami gatunku. Nie można również zapomnieć o Bogdanie Loeblu – autorowi większości tekstów śpiewanych przez Nalepę. Charakterystyczna forma a także przekaz zawarty w tekstach Loebla sprawiają że nie da się przejść obok nich obojętnie. Prezentowany materiał to podróż w czasie przez twórczość Tadeusza Nalepy i grupy Breakout.

Dej pozōr tyż:  Marsz Autōnomije 2024

26.07 Kwartet smyczkowy AQuartet “Legendy polskiego rocka”

Kontynuacja świetnie przyjętego projektu z światowymi legendarnymi utworami rockowymi. Tym razem polskie utwory. Program “Legendy Polskiego Rocka” to sentymentalne spotkanie z polską muzyką rockową lat 70, 80 i 90. Wspomnienie czasów młodzieńczych dzisiejszych około 40 i 50- latków. Znane utwory w aranżacji na instrumenty smyczkowe. W programie utwory takich artystów jak Niemen, Breakout, Maanam, Perfect, Lombard, Wilki, Edyta Bartosiewicz, Hey i innych.

 

2.08 Very Jazz Trio

Trójka muzycznych i pozamuzycznych przyjaciół zaprasza w podróż po subiektywnie najpiękniejszych piosenkach i standardach muzyki jazzowej. W programie pojawia się utwory takie jak “What a Wonderful World”, “Natural Woman”, “If I ain’t got you”, “Stand by me”, ale nie zabraknie również polskiego muzycznego akcentu.

 

 

23.08 Viva Flamenco!

Flamenco jest najpopularniejszą i prawdopodobnie najbardziej lubianą muzyką etniczną na świecie. Powstała w Andaluzji – regionie południowej Hiszpanii, w którym przez setki lat przewijały się kultury różnych nacji. Każda cywilizacja posiadała własne zwyczaje, muzykę i instrumenty. Po wielu latach, w wyniku wzajemnych wpływów, na początku XIX wieku powstała tajemnicza, niezwykle ekspresyjna muzyka, którą dziś znamy pod nazwą Flamenco. Zagra dla Państwa Viva Flamenco w składzie Michał Czachowski – gitara flamenco, Krzysztof Nowakowski – perkusjonalia oraz Anna Mendak – tancerka flamenco

 

30.08 Country & taniec liniowy

Dance Floor Kings to szkoła tańca liniowego działająca już od 10 lat. W swoich szeregach posiada ponad 250 aktywnych kursantów na terenie Śląska, popularyzując ten styl taneczny głównie wśród seniorów. Dlaczego? Ponieważ taniec liniowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób nie mających partnera/ki, które chcą się poruszać w grupie do muzyki, która sama porywa do tańca. Najczęściej kojarzony styl tańca z muzyką country, ale można tańczyć również do latino, do standardu, czyli walce, tanga, ale również do starych hiciorów lat 70, 80, jak i najnowszych radiowych przebojów. Styl, który potrafi łączyć pokolenia, tutaj może tańczyć dziecko z rodzicem, wnuki z dziadkami, albo i wszystkie 3 pokolenia razem.

Dej pozōr tyż:  „Od przysiółka Żwaków po projekt PR–5”

Program “Muzycznych piątków”:

 

Kwartet smyczkowy AQuartet “To tylko tango” z repertuaru zespołu Maanam

https://www.youtube.com/watch?v=geNA6MNqQwk

 

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza