Rybnik: Fajrant po szychcie, czyli Industriada 2022

W sobotę, 3 września, już po raz 13. ruszy Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Na rybnicką odsłonę wydarzenia, tradycyjnie zaprasza Zabytkowa Kopalnia Ignacy.

Tym razem motywem przewodnim jest czas wolny po szychcie – a dokładniej hasło: „Po Szychcie. Czas na fajrant!”. Główne atrakcje bogatego, rybnickiego programu to koncert zespołu Taraka oraz „Dyskoteka pod szybami”, którą poprowadzi Hirek Wrona.

 

Program 13. Industriady w Zabytkowej Kopalni Ignacy:

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

 • 00-19.00 – Zwiedzanie kopalni (w tym pokazy pracy maszyny parowej w kompleksie Kościuszko)
  Wstęp płatny. Bilety w kasie kopalni lub na stronie: https://bilety.kopalniaignacy.pl/
 • 00-19.00 – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA, czyli mini centrum nauki)
  Wstęp płatny. Bilety w kasie kopalni lub na stronie: https://bilety.kopalniaignacy.pl/
 • 00-17.00 – Warsztaty kreatywne w budynku sprężarkowni (zatopione statki, kolorowy promyk w czuprynie, świetlista cera, kapslem po mapie). Bezpłatne.
 • 00-18.00 – Pokaz kulinarny z Mateuszem Krojenką – finalistą programu MasterChef (na placu kopalni). Bezpłatne.
 • 00-17.00 – Spektakl familijny “Księżycowe opowieści” w wykonaniu “Lufcika na korbkę” (w Parku Pary za budynkiem szybu Głowacki). Bezpłatnie.
 • 00-20.00 – Zabawy dla każdego: bańki mydlane, przeciąganie liny, żonglerka, rodzinne konkursy (plac zabaw w głębie Parku Pary). Bezpłatnie.
 • 00-20.30 – Koncert zespołu TARAKA prezentującego słowiańską muzykę, w połączeniu z elementami żydowskimi oraz cygańskimi, w nowoczesnych aranżacjach (scena na dziedzińcu kopalni). Bezpłatnie.
 • 30-22.30 – HIT! Dyskoteka pod szybami. Poprowadzi ją Hirek Wrona (na dziedzińcu kopalni). Bezpłatnie.
 • 15-22.30 – Taniec ERIH’a “Work it out” w wykonaniu dziewczyn ze Studia Tańca VIVERO (plac pary przy fontannie parowej). Bezpłatnie.
Dej pozōr tyż:  Katowice: Mniejszości. Odzyskiwanie.

***

Tym razem, industrialne serce Śląska zabije więc wolniej, spokojniej, jak na czas wolny przystało… Czeka na zabawa, relaks i miliony pomysłów na spędzanie czasu po pracy w towarzystwie rodziny, znajomych i kolegów z pracy.  W tegorocznej INDUSTRIADZIE weźmie udział 41 obiektów, w tym aż 7 to obiekty zaprzyjaźnione.

Szczegółowy program na INDUSTRIADA.pl

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

 • pisać wiyncyj tekstōw
 • ôbsztalować teksty u autorōw
 • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
 • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza