Tylko do 8 października zapisy na pierwszy internetowy wideo kurs śląskiego

Przypominamy, że za kilka dni do księgarń trafi „Drach” Szczepana Twardocha po śląsku. Zadebiutuje także pierwszy na świecie kurs ślōnskij gŏdki, na który zapisy trwają tylko do 8 października!

21 dni – dokładnie tyle dziś potrzeba, aby nauczyć się ślōnskij gŏdki. W sieci zadebiutował właśnie pierwszy na świecie wideo kurs, na którym można nauczyć się gŏdać jak rodowity Ślązak. Jego autorami są twórcy biura językowego PoNaszymu.pl, które tłumaczyło już m.in. dla Coca-Coli i Tchibo.

Chcesz nauczyć się gŏdać? Jeszcze nigdy nie było to tak proste. W sieci zadebiutował właśnie pierwszy na świecie wideo kurs języka śląskiego. W 3 tygodnie uczy on ponad 2000 najpopularniejszych słów i zwrotów, śląskiej gramatyki i pisowni, a także historii Śląska, tradycji i obyczajów w regionie, a nawet… przekleństw i tzw. false friends, czyli zwrotów, które mimo, że brzmią tak samo ,jak znane nam słowa po polsku, to po śląsku znaczą coś zupełnie innego.

Jak twierdzą jego twórcy, ma on pomóc w popularyzacji gŏdki, zwłaszcza wśród młodych ludzi, także poza regionem. – Dziś jest moda na gŏdanie, skończyły się kompleksy! Gŏdki chcą uczyć się licealiści, studenci i osoby starsze. Interesują się nią także firmy działające na Śląsku i poza nim. Coraz więcej osób chce także doskonalić swoją śląszczyznę, poznając gramatykę i ortografię – mówi Adrian Górecki, właściciel biura językowego PoNaszymu.pl, które stworzyło kurs.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

– Do tej pory jednak brakowało narzędzia, które w prosty sposób uczyłoby gŏdać i które przybliżyłoby w nowoczesny sposób także kulturę, tradycję i historię regionu. Lekcje on-line mają szansę to zmienić. Tym bardziej, że na dzienną naukę wystarczy poświęcić 30 minut, a wszystko odbywa się przed komputerem, tabletem lub smartfonem – dodaje.

Dej pozōr tyż:  30 wyjątkowych prac dyplomowych w Zamku Cieszyn

Sam kurs ma natomiast trwać równo 21 dni. Każdy tydzień kursu poświęcony jest innym zagadnieniom. Kursanci siedząc przed komputerem i oglądając wideo-lekcje poznają najpotrzebniejsze zwroty używane w codziennym życiu, uczą się konwersacji, ale także poznają region, z którym nierozerwalnie związana jest gŏdka.

To jednak nie wszystko. Kurs uczy także podstaw gramatyki śląskiej, konstrukcji zdań i odmiany słów. Jego uczestnicy poznają także zasady śląskiej ortografii i zapisu słów w ślabikŏrzu. W końcu kurs uczy czytać teksty po śląsku. Ciekawym jego elementem są także lekcje poświęcone pochodzeniu śląskiego, na którym poznaje się bohemizmy i germanizmy.

– To praktyczny kurs, po którym naukę można od razu wcielić w życie. Mogą z niego korzystać zarówno osoby, które nie nauczyły się śląskiego w domu, osoby, które gŏdajōm, ale chcą poprawić swój śląski, ale także osoby spoza Śląska, które np. są zafascynowane regionem lub planują tutaj przeprowadzkę. To również gratka dla osób, które chcą w swoim CV zabłysnąć ciekawą pozycją  – wyjaśnia Adrian Górecki.

Wideo lekcje w ramach kursu prowadzą 3 osoby. Adrian Górecki – założyciel biura tłumaczeń PoNaszymu.pl, Barbara Grządziel-Szylar, bohemistka i specjalistka od języków słowiańskich, a także Rafał Szyma, filolog polski, autor zbioru śląskich opowiadań „Leanderka”, a także redaktor i korektor wielu książek po śląsku.

– Kurs prowadzą osoby, dla których gŏdka to pasja, które od lat aktywnie działają popularyzując ją, ale także tradycje związane z regionem. To również zespół, który pracował już nad tłumaczeniami popularnych kampanii dla takich firm jak Coca-Cola, Tchibo, Traficar czy Lider Taxi. Wspólnie tłumaczyliśmy także system Android na smartfony firmy Samsung – mówi.

Dej pozōr tyż:  Na gōrnoślōnskich szportplacach, 9.03.2025

Aby wziąć udział w kursie wystarczy wejść na stronę i zapisać się. Jego twórcy do wyboru przygotowali 2 pakiety. Pakiet kosztuje 79 zł i zawiera 21 lekcji, 7 godzin video oraz ponad 100 stron ćwiczeń i materiałów edukacyjnych. Kursanci zyskują także roczny dostęp do platformy.

W opcji kosztującej 179 zł oprócz powyższego kursant zyskuje dodatkowo dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku, na której może na bieżąco konsultować postępy w nauce, otrzymuje także opiekę lektorów podczas trwania kursu. Ta ostatnia opcja dostępna jest tylko dla 30 osób.

Zapisy potrwają do 8 października. – Z naszymi kursantami będziemy widzieć się codziennie przed komputerami, smartfonami lub tabletami. Każdego dnia przez 21 dni będziemy udostępniać jedną lekcję, etapowo wprowadzając uczniów w tajniki gŏdki. Pozwoli to na stopniowe zagłębianie się w śląski, ale także i Górny Śląsk – mówi Górecki.

Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny dla pomysłodawców projektu. – To nie tylko kurs językowy, to niecodzienna lekcja o Śląsku, poprzez którą chcemy pokazać, jak fascynujący, zróżnicowany i bogaty kulturowo jest to region. Ucząc się więc gŏdki, uczyć będziemy także Śląska. Chcemy to zrobić w nowoczesny i atrakcyjny dla odbiorców sposób. Liczymy, że przyciągnie on nie tylko osoby z regionu  – dodaje.

Jak będą wyglądać pierwsze lekcje?

Zaczniesz od podstaw:

LEKCJA 1: Dowiesz się jak się przywitać i pożegnać, jak się przedstawić i powiedzieć nieco o sobie

Dej pozōr tyż:  Katowice: Teatr Korez w kwietniu

LEKCJA 2: Poznasz śląskie nazwy produktów spożywczych i posiłków, nauczysz się robić po śląsku zakupy, dowiesz się, co tradycyjnie jada się na Śląsku

LEKCJA 3: Nauczysz się opisywać po śląsku mieszkanie – wszystkie jego pomieszczenia i ich wyposażenie, dowiesz się jak mieszkano na Śląsku kiedyś, poznasz odmiany podstawowych czasowników oraz przymiotniki przydatne w opisywaniu miejsc

LEKCJA 4: Poznasz śląskie określenia poszczególnych członków rodziny i zyskasz wiedzę jak wygląda śląska rodzina – jej zwyczaje i wartości

LEKCJA 5: Nauczysz się śląskich nazw zawodów, poznasz historię pracy na Śląsku, zaczniesz stosować tryb rozkazujący w języku śląskim i nauczysz się podstawowych zwrotów przydatnych w obsłudze komputera

LEKCJA 6: Poznasz słownictwo związane ze szkołą i nauką, dowiesz się jak nazywają się po śląsku przybory do pisania, przyswoisz odmianę nowych czasowników i rzeczowników

LEKCJA 7: Poznasz słownictwo związane z wyposażeniem kuchni, nauczysz się czytać śląskie przepisy, dowiesz się jak rezerwować stolik w restauracji, czytać śląskie menu, zamawiać posiłki i płacić za nie

Kolejne 14 tematów poznasz już na stronie .

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza