Rusza kolejna edycja Chorzowskiego Teatru Ogrodowego

Już 14 sierpnia rusza nowa edycja Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.

14 sierpnia (poniedziałek)
godz. 17:00
w Skansenie
TeatRyle (Poznań): Bajka o szczęściu

reżyseria i wykonanie: Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy
autor: Izabela Degórska
scenografia: Olga Ryl-Krystianowska
muzyka: Robert Łuczak
czas trwania: ok. 35 min

Spektakl dla dzieci od 4 roku życia.

Dalszŏ tajla artykułu niżyj

Bajka o szczęściu to uniwersalna przypowieść o szczęściu nieustannie przez nas poszukiwanym ale niedostrzeganym w codziennym życiu oraz o przyjaźni, bez której czujemy się samotni i niepotrzebni… Ubogie, ale wesołe życie wiodą Staruszek z trójką utalentowanych zwierząt: tańczącą Myszką, śpiewającym Kogucikiem i muzykalną Świnką. W ich spokojnym, uporządkowanym świecie znienacka pojawia się dziwny Handlarz. Kusi krzykliwymi reklamami, oferując różnorodne towary. Staruszek, początkowo niezainteresowany i nieufny, ulega złudnemu urokowi kolorowych przedmiotów. Jest biedny i nie może Handlarzowi niczego zaoferować w zamian. Po kolei wymienia więc przyjaciół na pozornie magiczne rzeczy: fajkę, nożyk i zegarek. Handlarz obiecuje, że zwierzęta poznają nieznany świat rozciągający się poza ich domem.

wstęp wolny

15 sierpnia (wtorek)
godz. 15:00
w Skansenie
Divadlo PIKI (Pezinok, Słowacja): MuuBajka
a później Dziecinada

reżyseria: Katarína Aulitisova
na scenie: Katarína Aulitisová, L’ubomír Piktor

Słowacki teatr PIKI to prawdziwa perła wśród teatrów dla dzieci, a i nieustający popis aktorskiej pomysłowości, entuzjazmu i humoru. Niezwykle malownicze przedstawienia oparte są na dowcipnych historiach, a realizowane tak, że chciałoby się je oglądać w nieskończoność, nawet gdy jest się dorosłym. Zwłaszcza że dla dorosłych funkcjonuje w tych przedstawieniach drugie dno, dowcip absolutnie bezpieczny, bo dla maluchów nieczytelny. MuuBajka (RozKrávka) jest najlepszym przykładem wysokoenergetycznego spektaklu dla małych i dużych.

Są tu trzy cielątka (dwa starsze, niesforne, mleko ze śniadania wypluwają do starej studni i ciągle oszukują w grze w kopanego), mama krowa i tata byk, jest koza sąsiadka, chętnie wpadająca na plotki oraz kawę z mleczkiem (świeżo dojonym), są trzy małe świnki, z którymi cielątka chętnie się bawią. Ale jest i zły wilk, prawdziwy czarny (i to dosłownie czarny) charakter, który marzy o wołowince na obiad. Perypetie tej wesołej menażerii układają się w burzliwą momentami opowieść, przekomiczną i pełną nieprzewidzianych zwrotów akcji.

Dej pozōr tyż:  Gdzie szumi Opawa… cz.1

Wierzyć się nie chce, że całą historię można przedstawiać na tak wysokich obrotach. Katarína Aulitisová i L’ubomír Piktor nawet na sekundę nie zwalniają tempa i nie zmniejszają zaangażowania w bajkę. Zwracają się do dzieci, z każdym bohaterem przeżywają jego doświadczenia, niemal przejmują wszystkie emocje. Opowiadają bajkę, odgrywają bajkę, sami są bajkowi i jakby z innego świata, ani na moment nie wypadają z ról, nie pozwalają sobie na najmniejsze zaniedbanie, są mistrzami profesjonalizmu, a sprawiają też wrażenie, jakby sami cudownie się przy tym bawili.

PIKI to teatr, który zachwyca. Proponuje perfekcyjnie przygotowane sztuki, przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i dopracowane pod każdym względem. Nikogo nie nudzi, nikogo nie męczy, pokazuje za to, jak powinno się tworzyć przedstawienia dla dzieci. Oferuje przygodę z teatrem na najwyższym poziomie i rozrywkę najlepszego gatunku, imponuje plastycznymi rozwiązaniami i aktorstwem. To trzeba zobaczyć. Koniecznie.

wstęp wolny

16 sierpnia (środa)
godz. 17:00
w Skansenie
Teatr Gry i Ludzie (Katowice): Opowieści wagantów

reżyseria: Bartosz Socha, Beata Zawiślak
na scenie: Bartosz Socha, Beata Zawiślak oraz muzyk
czas trwania: 40 minut

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia

Trupa wędrujących lalkarzy, tytułowych wagantów, jeździ ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając opowieści dla dzieci i dorosłych. Opowieści wagantów to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp. Spektakl składa się z dwóch części będących adaptacją bajek braci Grimm. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na żywo.

wstęp wolny

17 sierpnia (czwartek)
godz. 17:00
w Skansenie
Teatr Trip (Chorzów): Babroszki lecą w kosmos

scenariusz: Natalia Kubiak, Paweł Szymkowiak
muzyka: Paweł Szymkowiak
reżyseria: zespół teatru
na scenie: Justyna Kwiatkowska, Anna Bączek-Lieber, Marcin Lieber

czas trwania: ok. 55 minut

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.

Dej pozōr tyż:  Przegląd Kina Bułgarskiego - rozmowa z reżyserką Janą Lekarską

Spektakl ten opowiada historię wesołych i żądnych przygód stworków z krainy Babroszkowo. Babroszki to mądralińska Kurkuma, wiecznie uśmiechnięty Manolo oraz ciekawska Pchełka. Mieszkają one w domach w kształcie namiotów i porozumiewają się za pomocą systemu połączonych ze sobą puszek. Pewnego dnia w główce Pchełki rodzi się pomysł podboju kosmosu. Postanawia więc wraz z Manolem odwiedzić księżyc. Podczas wyprawy czeka bohaterów wiele przygód. Spektakl ma charakter interaktywny, dzieci uczą się kosmicznego tańca „bliblibli”, pokonują złe siły dzięki swojej spostrzegawczości i pomysłowości.

wstęp wolny.

 

18 sierpnia (piątek)
godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury
Laureat Grand Prix FARA 2023
Teatr dla Dorosłych (Bieruń): Wilijo na poziomie 650

scenariusz: Marcin Melon
reżyseria: Joanna Lorenc
scenografia: Iga Słupska
muzyka: Augustyn
na scenie: Jakub Łasicki, Sławomir Rosowski, Marian Synowiec, Janusz Watoła, Dagmara Kupczyk, Bożena Tomala, Nina Stypułkowska, Magdalena Górkiewicz

czas trwania: 70 minut

Spektakl opowiada o najdłuższym strajku podziemnym, trwającym od 14 do 28 grudnia 1981 roku w KWK Piast, strajku, którego konsekwencje poniosło wiele miejscowych rodzin górniczych. Aktorzy, wcielając się w typowych górników tamtego czasu, oddali w pełni myśli, lęki, uczucia, ale i frustracje, jakie towarzyszyły strajkującym. Wzrusza scena dziadka czytającego list wnuczka czy wspólnie odśpiewana przez górników kolęda. Przeraża opowieść Witka o internowanych skaczących z okien, chwyta za gardło rozmowa górnika z podstawioną przez SB kobietą, udającą jego żonę… a wszystko to z przejmującą muzyką, wpływającą na emocje widzów.
Piękna, ale też przejmująca to uczta dla ducha wspomnień, podróż w niedaleką historię naszego regionu, naszego miasta, naszych rodziców, dziadków: to wręcz obowiązkowa lekcja dla młodego pokolenia, młodzieży i dzieci.
Spektakl mądry, oparty na faktach, znakomicie oddający klimat panujący w kopalniach, również współczesnych.

bilety: https://www.chck.pl/chorzowski-teatr-ogrodowy-spektakl-wilio-na-poziomie-650-w-wykonaniu-teatru-dla-doroslych-z-bierunia-4183

19 sierpnia (sobota)
godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury

spektakl familijny
Teatr Reduta Śląska (Chorzów): Bleee…

scenariusz: Malina Prześluga
reżyseria: Mirosław Neinert
scenografia i kostiumy: Kaja Renkas
muzyka i przygotowanie wokalne: Klaudia Rabiega
ruch sceniczny: Barbara Ducka
na scenie: aktorzy Teatru Reduta Śląska: Zofia Wleciałowska /Elżbieta Walentin, Danuta Markiewicz /Mirosława Siemierska, Brygida Hałata /Beata Makowska, Czesława Kwaśniok, Danuta Skowronek, Maria Sroka, Leokadia Niesyto, Karolina Knas, Estera Wesenfeld, Jan Migalski, Bartek Drzensla/Wiktor Ossowski, Zbigniew Rychlak, Tadeusz Michalak, Klaudiusz Keil

Dej pozōr tyż:  Przegląd Kina Bułgarskiego - rozmowa z reżyserką Janą Lekarską

czas trwania: 60 minut

Familijny spektakl z piosenkami dla widzów od 5 do 100 lat. Spektakl mówiący o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie. Poruszający również temat przyjaźni, ekologii oraz ochrony naszej planety. Skierowany i przewidziany dla całych rodzin jest pretekstem do łączenia młodych i seniorów. To spektakl zabawny, rozśpiewany, ale przede wszystkim eksponujący treści związane z upośledzeniem i pokrzywdzeniem przez los. Przez zabawę nakłania do zmiany stosunku do istot „innych” w naszym środowisku. Prowokuje do wyciągania wniosków, że w kontaktach ważne są wartości wewnętrzne, pozytywne cechy niewidoczne na zewnątrz. Uczy pokory wobec odrzuconych i wykluczonych.

bilety: https://www.chck.pl/chorzowski-teatr-ogrodowy-spektakl-familijny-bleee-w-wykonaniu-teatru-reduta-slaska-rezyseria-miroslaw-neinert-4466

20 sierpnia (niedziela)
godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury
Teatr Nie Do Wiary (Pyskowice): Testerka Miłości

scenariusz i reżyseria: Agata Przewieźlik
muzyka: Daniel Misiak
realizacja: Paulina Rekus
głos: Damian Romanik
na scenie: Żaneta Kiełczewska, Aneta Staszewska, Małgorzata Diduszko, Daniel Misiak, Julia Kamińska

czas trwania: 80 minut

Testerka Miłości to opowieść o uczuciach i namiętnościach, jakie towarzyszą nam na co dzień, ale często głęboko je ukrywamy: miłość, zazdrość, nienawiść, rozczarowanie. W tej sztuce wybuchną na scenie z ogromną siłą. Widzowie będą mięli okazje podejrzeć sekrety bohaterów i poznać pikantne szczegóły z ich życia. Wraz z nimi napawać się zwycięstwem lub poczuć gorycz porażki. Czy młody, przystojny mężczyzna może zakochać się w dużo starszej kobiecie bezinteresownie? Czy przyjaciółki pozostaną lojalne wobec siebie w obliczu rywalizacji o względy mężczyzny? Czy zranione kobiety są w stanie wybaczyć ewentualną zdradę, czy zapałają żądzą zemsty? Przekonacie się jak pokrętny może być mężczyzna zabiegający o względy kobiety i do czego zdolna jest kobieta, aby uwieść mężczyznę.

bilety: https://www.chck.pl/chorzowski-teatr-ogrodowy-spektakl-testerka-milosci-w-wykonaniu-teatru-nie-do-wiary-z-pyskowic-4467

Społym budujymy nowo ślōnsko kultura. Je żeś z nami? Spōmōż Wachtyrza

Ôstŏw ôdpowiydź

Twoja adresa email niy bydzie ôpublikowanŏ. Wymŏgane pola sōm ôznŏczōne *

Jakeście sam sōm, to mōmy małõ prośbã. Budujymy plac, co mŏ reszpekt do Ślōnska, naszyj mŏwy i naszyj kultury. Chcymy nim prōmować to niymaterialne bogajstwo nŏs i naszyj ziymie, ale to biere czas i siyły.

Mōgliby my zawrzić artykuły i dŏwać płatny dostymp, ale kultura powinna być darmowŏ do wszyjskich. Wierzymy w to, iże nasze wejzdrzynie może być tyż Waszym wejzdrzyniym i niy chcymy kŏzać Wōm za to płacić.

Ale mōgymy poprosić. Wachtyrz je za darmo, ale jak podobajōm Wōm sie nasze teksty, jak chcecie, żeby było ich wiyncyj i wiyncyj, to pōmyślcie ô finansowym spōmożyniu serwisu. Z Waszōm pōmocōm bydymy mōgli bez przikłŏd:

  • pisać wiyncyj tekstōw
  • ôbsztalować teksty u autorōw
  • rychtować relacyje ze zdarzyń w terynie
  • kupić profesjōnalny sprzynt do nagrowaniŏ wideo

Piyńć złotych, dziesiyńć abo piyńćdziesiōnt, to je jedno. Bydymy tak samo wdziynczni za spiyranie naszego serwisu. Nawet nojmyńszŏ kwota pōmoże, a dyć przekŏzanie jij to ino chwila. Dziynkujymy.

Spōmōż Wachtyrza